ETPC zmusza Belgię do zmiany prawa ws. eutanazji

Opublikowano: 12.03.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1212

Europejski Trybunał Praw Człowieka zlecił Królestwu Belgii modyfikację prawa dot. eutanazji. Stało się tak po serii skandali i reakcji syna jednej z osób, na której przeprowadzono zabieg.

Syn 64-letniej Godlievy de Troyer, którą poddano eutanazji, bo cierpiała na depresję, skierował sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Mężczyzna nie mógł pogodzić się z tym, co się stało, tym bardziej że o całej sprawie dowiedział się, gdy zatelefonowano do niego z urzędu, każąc mu zająć się ciałem matki.

To jednak niejedyna kontrowersyjna sprawa, która wpłynęła na decyzję ETPC. Belgią wstrząsnął także przypadek 38-letniej Tiny Nys, którą poddano eutanazji, bo cierpiała na nieuleczalną chorobę, czyli aspergera.

Okazuje się, że w Belgii wykonuje się ok. 3423 eutanazje rocznie, czyli ok. 9 dziennie.

Trybunał przychylił się do wniosku syna 64-latki i nakazał Belgii modyfikację prawa o eutanazji. Królestwo zmienia prawo, ale zmiany wciąż nie są zbyt daleko idące.

Po zmianach do 15 lat więzienia będzie grozić lekarzowi, który źle oceni stan pacjenta, którego zapisze na zabieg wspomaganego samobójstwa.

Pacjent taki musi być osobą świadomą, która cierpi na nieuleczalną chorobę powodującą nieznośny ból fizyczny lub psychiczny.

3 lata więzienia będą grozić lekarzowi, który naruszy obowiązek wysłania pacjenta do lekarza drugiego kontaktu, członków rodziny lub psychologa.

Poza tym mocniej mają być sprawdzana wymogi formalne dotyczące prawidłowego złożenia wniosku o eutanazję etc.

Sprawa budzi duże kontrowersje w Belgii po obu stronach sporu.

Autorstwo: SG
Na podstawie: KAI
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.