Gdzie jest demokratyczne państwo prawa?

Opublikowano: 21.11.2015 | Kategorie: Prawo, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 881

Polska czasami na chwilę państwem prawa się staje, gdy w obronie jakiegoś maluczkiego “szarego człowieka” staną telewizyjne programy interwencyjne lub inne duże medium. Wówczas na 5 minut przed kamerami różni przedstawiciele organów ścigania tłumaczą, jak to się mogło stać, że np. asesor komorniczy zwyczajnie ukradł komuś ciągnik. Otóż na każdy głośny medialny przypadek z pewnością przypadają setki spraw, którymi media z różnych względów nie zajęły się. Jak to się mogło stać, że czyściciele kamienic działali latami, zawiadomień o nękaniu przez nich ludzi było kilkaset, a prokuratura zaczyna coś robić dopiero, jak gazety i telewizje tygodniami w reportażach relacjonują działania gangsterów i bandziorów niemal na żywo, ale policja nigdy tych “nieznanych sprawców” nie może złapać. Podobnie gdy chodzi o przestępstwa urzędnicze – brak nam zwyczaju ponoszenia odpowiedzialności cywilnej i karnej wśród funkcjonariuszy publicznych. Zarówno na dole, jak i na górze. Kilka przykładów:

1. Nie ma odpowiedzialnych w sprawie premii za stadion – kontrakt menedżerski nie przewidywał uzależnienia wypłaty premii od dotrzymania terminu (straty to ponad 600 000 zł).[1]

2. Sprawa policjantów, którzy zastrzelili człowiekad a drugiego posłali na wózek – umorzona. Jakoś organy ścigania “nie zdążyły” przed upływem przedawnienia osądzić prawomocnie sprawy…[2] Podatnicy oczywiście spłacają odszkodowanie, a prawdziwy winny kierujący akcją, który wydał przez radio rozkaz otwarcia ognia, nigdy nawet nie był objęty aktem oskarżenia.

3. Krystian Broll, będąc zdrowym człowiekiem, spędził 8 lat w szpitalu psychiatrycznym. Nawet jeśli wygra odszkodowanie, to ludzie odpowiedzialni za umieszczenie go tam zapewne nigdy nie poniosą odpowiedzialności. Żadnej sprawy ani karnej, ani cywilnej!!! Państwo prawa polscy obywatele nie widzieli od dawna. To bardzo miło, że prof. Zoll z wyżyn swojego sędziowskiego uposażenia i profesury na wydziale prawa UJ, raczył to zauważyć w końcu. Polacy bezprawie widzą i stykają się z nim na każdym kroku, zwłaszcza ci, których nie stać na drogich adwokatów, zatem dla nich to żadna nowina.

4. Bezprawna eksmisja pani Jencz w Poznaniu odbyła się. Komornik wykonał ją na obłożnie chorej kobiecie, chociaż ustawa o ochronie lokatorów zakazuje eksmitowania obłożnie chorych osób (pani Jencz zemdlała w trakcie eksmisji i karetka zawiozła ją prosto do szpitala). Prokuratura i prokuratorzy z wyżyn swych urzędów i pensji z pieniędzy podatników oczywiście nie umieli dostrzec w tym “znamion czynu zabronionego”, a komornik-barbarzyńca, zamiast oglądać świat w kratkę, nadal pracuje w zawodzie, bo ma przecież “nieskazitelny charakter”.

5. Asesor komorniczy, który ukradł rolnikowi traktor ma co prawda postawione zarzuty, ale od sprawy mija już rok i nie słychać nic o jego skazaniu, choćby w pierwszej instancji. Czyżby znowu odwlekanie, aż da się dociągnąć do umorzenia sprawy, aby asesor został sobie gdzieś adwokatem lub radcą znów o “nieskazitelnym charakterze”.[3]

Przykładów takich zdarzeń i historii nieodmiennie kończących się brakiem jakiejkolwiek odpowiedzialności sprawców będących najczęściej funkcjonariuszami publicznymi lub osobami zawodów “zaufania” publicznego jest tak wiele, że samo ich wymienianie wypełniłoby grubą księgę.

Być może harce PO-PiS-u wokół Trybunału Konstytucyjnego są oczywiście następnym krokiem w stronę psucia państwa i prawa, jednak trudno wymagać od obywateli, aby się tym za bardzo przejmowali. Obywatele są skrajnie zdemoralizowani ciągłym patrzeniem na bezprawie i tym, że sprawcy bezprawia ciągle chodzą po wolności, a nawet wykonują dobrze płatne zawody, czy odpowiedzialne funkcje w różnych urzędach, prokuraturach, komendach policji i innych instytucjach.

PiS oczywiście, ze swoim bolszewickim podejściem do państwa i prawa, nie daje nadziei zmian na lepsze, lub co gorsza daje taką nadzieję, tyle że jest ona fałszywa. Minister Ziobro musiał zapłacić odszkodowanie za zniesławienie doktorowi Garlickiemu i powinniśmy o tym wszyscy pamiętać.

Autorstwo: Wojciech Michałowski
Źródło: WolneMedia.net

O AUTORZE

Wojciech Michałowski – działacz Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej w Poznaniu.

PRZYPISY

[1] http://wyborcza.pl/1,76842,14499791,Nie_ma_winnych_premii_
za_stadion__Urzednicy_sa_bezkarni.html

[2] http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sprawa-policyjnej-
strzelaniny-na-baltyckiej-umorzona,nId,1601958

[3] http://wiadomosci.wp.pl/kat,1017099,title,Zarzut-dla-asesora-komorniczego-
ktory-bezprawnie-odebral-rolnikowi-traktor,wid,17325786,wiadomosc.html


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. INVESTOR 21.11.2015 17:27

  Tylko czekać aż PiS wprowadzi “nowe”:
  Ministerstwo Szczęścia
  Ministerstwo Jedynie Słusznej Prawdy
  Ministerstwo Wojny(dawniej Obrony)
  Ministerstwo “Praca dla Kolesi”
  Ministerstwo Zbawienia(Policja religijna)

  Decyzje “nowego” łudząco przypominają działania bolszewików.
  Demokratura opiera się na aparacie urzędniczym, który i tak będzie robił swoje
  nie zależnie od pomysłów ideologicznych lewackiej partii PiS.
  Ekonomiczne pomysły PiS’u to przepis na całkowitą katastrofę budżetu.
  Pieniądze wydane na wojsko to pieniądze stracone. Większość z nich
  pójdzie zagranicę tam gdzie są centra technologiczne.
  Urzędy Skarbowe ścigają tylko małych i średnich przedsiębiorców.
  A korporacje płaca znikome podatki.

  Oczywiście są drobne plusy w warstwie koncepcji.
  Np. Integracja na poziomie V4(Węgry, Czechy, Słowacja, Polska)
  Ale jaką cenę poniosą wszyscy za zniesienie porządku konstytucyjnego
  przez przedstawicieli “nowego”?

  Prostacka ideologia straszenia obcymi, którzy przyjeżdżają do polski powinna zostać porzucona
  bo już teraz widać, że dochodzi do pobić nawet chrześcijan. Zagrożeniem jest tworząca
  się gettoizacja w polskich miastach. Zamiast tego potrzebna jest polityka
  imigracyjna podobna do australijskiej.

  Konkurencyjna propozycja stworzenia twardego jądra Strefy Schengen
  (Holandia, Belgia, Luksemburg, Niemcy, Austria) jest napewno dobra bo ograniczy
  możliwość przenikania terrorystów z Brukseli i Hamburga.

  Przy rosnącym deficycie budżetu, dług państwa denominowany w USD będzie
  rósł. Gwałtowny wzrost oprocentowania na USD po ’19 może w przyszłości zaskoczyć
  “nowych”. Jeśli w ciągu kilku lat nic niezrobią z rentami to wiek emerytalny będzie
  ok. 75 lat. Do tego dokłada się postępująca od marca 2015 bessa na giełdach.
  Prawdziwy kryzys finansowy na świecie dopiero przed nami.
  Zadłużenie banków jest znacznie większe niż w 2008 roku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.