Galaktyka bez gwiazd

Opublikowano: 13.01.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3027

Naukowcy z Green Bank Observatory dokonali fascynującego odkrycia w kosmosie, które wydaje się wykraczać poza znane nam ramy astronomiczne. Zespół badawczy pod kierownictwem Karen O’Neil dostrzegł galaktykę, nazwaną J0613+52, położoną około 270 milionów lat świetlnych od Ziemi. Co niezwykłe, ta galaktyka wydaje się być pozbawiona gwiazd, składając się głównie z gazu.

J0613+52, charakteryzująca się masą i ruchem typowym dla galaktyk spiralnych, wydaje się być podobna do Drogi Mlecznej czy galaktyki Andromedy. Jednak dotychczasowe obserwacje nie wykazały obecności jakichkolwiek gwiazd. Ze względu na jej naturę jako galaktyki o niskiej jasności powierzchniowej, dominowanej przez gaz i ciemną materię, emisje światła są bardzo ograniczone.

Odkrycie J0613+52 było w dużej mierze dziełem przypadku. Zainteresowanie astronomów wzbudziła sygnatura gazu wodorowego, typowa dla galaktyki spiralnej, lecz brakowało jakichkolwiek oznak gwiazd. Ta niezwykła galaktyka wydaje się być odizolowana, nie podlegając oddziaływaniom grawitacyjnym od początku swojego istnienia.

Eksperci uważają, że gaz w tej galaktyce jest zbyt rozproszony, aby dochodziło do intensywnego powstawania gwiazd. Duża odległość od innych galaktyk również ogranicza ten proces. Badacze spekulują, że może to być pierwsza detekcja pobliskiej galaktyki składającej się z pierwotnego gazu.

Choć badanie J0613+52 będzie utrudnione z powodu jej niskiej jasności, odkrycie to otwiera nowe możliwości w zrozumieniu struktury i ewolucji wszechświata.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.