Dwie kobiety nie mogą być w Polsce rodzicami

Opublikowano: 03.12.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1527

Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję w sprawie wpisania do polskiego aktu urodzenia osób tej samej płci jako rodziców dziecka w ramach transkrypcji zagranicznego dokumentu.

Jak informuje Polskie Radio, sprawa pytania prawnego, w której NSA podjął wczoraj decyzję, dotyczyła skargi kasacyjnej kobiety, której w Urzędzie Stanu Cywilnego w Piasecznie odmówiono transkrypcji brytyjskiego aktu urodzenia jej syna, który przyszedł na świat w Londynie. W akcie urodzenia chłopca z 2015 roku jako rodzice były wpisane dwie kobiety. Odmowa USC została podtrzymana przez wojewodę mazowieckiego, skarga na decyzję odmowną w USC została oddalona przez WSA w Warszawie.

Rozstrzygnięciem tego zagadnienia zajął się poszerzony skład siedmiu sędziów NSA, którzy przyjęli wczoraj uchwałę w tej sprawie. Sędziowie ocenili, że nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka – rodzica, który nie jest mężczyzną, ponieważ byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce. Tym samym NSA orzekł, że zgodnie z polskim prawem osoby tej samej płci nie mogą figurować w polskim akcie urodzenia jako rodzice dziecka.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 03.12.2019 15:11

    Czyli jeszcze są ludzie, którzy wiedzą, że tylko jedna z nich mogła być matką, a jedna jest koleżanką/przyjaciółką matki, a nie tatusiem. Ale w EU ślimaki są rybami, a kobiety tatusiami. Zatem w Polsce nie ma praworządności i trzeba to zmienić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.