Walka z gotówką po polsku

Opublikowano: 23.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4025

Fiskus ma nowy sposób na walkę z gotówką. Sąd orzekł, że darowizny będą zwolnione z opodatkowania tylko w sytuacji, kiedy zostaną dokonane przelewem.

Chodzi o darowizny od najbliższych. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że z fiskusem nie trzeba się rozliczać tylko w sytuacji, jeżeli wpłaty będą odpowiednio udokumentowane, czyli wykonane przelewem.

„Przepisy regulują sprawę dosyć jasno. Obdarowany skorzysta ze zwolnienia tylko pod warunkiem, że pieniądze wpłyną bezpośrednio na jego konto przelewem lub przekazem pocztowym” – mówi w rozmowie z Money.pl Łukasz Bączyk, szef działu podatkowego ASB Group.

Taka interpretacja to oczywiście kolejna odsłona walki z gotówką, która przecież jest legalnym środkiem płatniczym. Ale od pewnego czasu „dyskryminowanym”, tzn. w niektórych sytuacjach bardziej opłaca się dokonywać przelewów ze względu na bonusy, a w innych przelewy są nakazywane – od 2024 roku limity w płatnościach gotówkowych zostaną nawet zaostrzone.

„Ustawodawca niestety konsekwentnie wprowadza do naszego porządku prawnego przepisy, które powodują wyrugowanie wynalazku Fenicjan, czyli gotówki, na rzecz pieniądza elektronicznego. To nie jest dobra droga, ponieważ narusza podstawowe prawa człowieka. Być może w Polsce jest więcej niż jedna osoba, która nie posiada konta w banku, ale gdyba nawet była to tylko jedna osoba, to nie oznacza to, że nie może ona mieć prawa do dokonania darowizny na rzecz swojej bliskiej osoby, z jednoczesnym prawem do zwolnienia obdarowanego od podatku od darowizny, w formie gotówki” – mówi Money.pl radca prawny Marcin Zatorski.

„Absurdem prawnym, do jakiego przymusza nas państwo, jest sytuacja, w której np. mógłbym mojej mamie podarować 5000 zł na święta. Ale mama musi posiadać konto w banku” – dodaje.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Money.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bboyprezes 23.03.2023 11:31

    Rasizm gotówkowy….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.