Dwa japońskie łaziki wylądowały na planetoidzie Ryugu

Opublikowano: 25.09.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2284

Agencja kosmiczna JAXA poinformowała o sukcesie misji Hayabusa-2. 21 września, sonda kosmiczna zrzuciła w tym samym czasie dwa niewielkie łaziki MINERVA-II na Ryugu – planetoidę z grupy Apolla o średnicy jednego kilometra. Celem tej misji jest pobranie próbek z asteroidy i dostarczenie ich na Ziemię.

Sonda Hayabusa-2 została wystrzelona w kosmos w grudniu 2014 roku i osiągnęła swój cel w czerwcu 2018 roku. Od tego czasu prowadzono dogłębne obserwacje asteroidy, a 11 września przeprowadzono próbne zbliżenie się do tego ciała niebieskiego na odległość około 600 metrów.

Dziesięć dni później, sonda kosmiczna zrzuciła na powierzchnię planetoidy Ryugu dwa łaziki MINERVA-II, oznaczone jako 1A i 1B, a teraz dowiadujemy się, że lądowanie zakończyło się pełnym powodzeniem.

Zadanie nie było łatwe do zrealizowania. Łaziki zostały zrzucone z wysokości 55 metrów nad powierzchnią planetoidy. Ważące około 1 kg i zasilane panelami słonecznymi urządzenia przemieszczają się po asteroidzie wykonując małe podskoki. Jeśli któreś z nich podskoczy za wysoko, odleci w kosmos, ponieważ planetoida Ryugu posiada bardzo słabą grawitację. Jak dotąd wszystko przebiega zgodnie z planem, a agencja JAXA chwali się, że MINERVA-II to pierwsze ruchome łaziki, jakie kiedykolwiek zdołano umieścić na asteroidzie.

Obydwa łaziki są w dobrym stanie i przekazały pierwsze dane oraz kolorowe zdjęcia, przedstawiające moment lądowania. Tymczasem sonda Hayabusa-2 oddaliła się od planetoidy, ale już 3 października nastąpi kolejne zbliżenie, podczas którego zrzucony zostanie ważący niemal 10 kg próbnik MASCOT. Na przyszły rok zaplanowano lądowanie ostatniego, czwartego łazika MINERVA-II 2. Sonda Hayabusa-2 pożegna się z planetoidą Ryugu w grudniu 2019 roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dostarczy pobrany materiał na Ziemię w grudniu 2020 roku.

Hayabusa-2 to następca misji Hayabusa, która rozpoczęła się w 2003 roku i zakładała pobranie próbek z planetoidy Itokawa. Choć faktycznie udało się zdobyć materiał do badań i dostarczyć go na Ziemię, co było pierwszym takim wyczynem jeśli chodzi o asteroidy, to lądownik MINERVA po dotarciu na powierzchnię Itokawa uległ uszkodzeniu.

Zdjęcie: JAXA
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Cosmo 25.09.2018 21:16

    Brawo! Misja Rosetta została przyćmiona. Jeśli uda się odzyskać lądownik wraz z próbkami i dostarczyć go na Ziemię to będzie prawdziwy majstersztyk!

  2. Szwęda 26.09.2018 16:05

    Jakaś taka kwadratowa ta planetoida…

  3. realista 26.09.2018 17:39

    płaska ;)… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.