Czy sur zdetronizuje dolara?

Opublikowano: 24.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2067

Rządy Brazylii i Argentyny wróciły do pracy nad wspólną walutą. W przyszłości mogłaby zostać przyjęta przez inne państwa Ameryki Południowej.

Władze Brazylii i Argentyny już w 2019 roku rozmawiały o możliwości ustanowienia wspólnej waluty, jednak przeciwstawił się Bank Centralny Brazylii i prace utknęły w martwym punkcie. Teraz Buenos Aires i Brasilia wracają do tej koncepcji.

W najbliższym tygodniu przedstawiciele obu krajów mają oficjalnie poinformować o zainicjowaniu prac przygotowawczych nad Sur. Pomysłodawcy wskazują, że przedsięwzięcie ma na celu ożywienie regionalnego handlu i zmniejszenie zależności od amerykańskiego dolara. „To pierwszy krok na długiej drodze, którą Ameryka Łacińska musi obrać” – powiedział argentyński minister gospodarki Sergio Massa.

W dalszej perspektywie do inicjatywy miałyby dołączyć kolejne kraje Ameryki Łacińskiej. Oficjalne ogłoszenie projektu ma nastąpić w trakcie wizyty prezydenta Brazylii Luiza Luli da Silvy w Argentynie, przy okazji rozpoczynającego się w poniedziałek w Buenos Aires szczytu Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Zanim dojdzie do podjęcia prac, mają się wcześniej wypowiedzieć przedstawiciele banków centralnych o możliwości realizacji proponowanych rozwiązań.

Według szacunków podanych w „Financial Times”, unia walutowa obejmująca całą Amerykę Łacińską wytwarzałaby łącznie 5% globalnego PKB.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.