Czy podróżujesz świadomie?

Opublikowano: 05.04.2010 | Kategorie: Turystyka i podróże

Liczba wyświetleń: 530

Z reguły już w lutym wybieramy, w jakie miejsce pojedziemy na wakacje i co zwiedzimy. Potem czekamy niecierpliwie na urlop. Liczymy na dobrą zabawę, wypoczynek i liczne turystyczne atrakcje, jakie zapewnia przybyszom dany region. Ale czy z naszego przyjazdu tak samo cieszą się jego mieszkańcy?

Turystyka przeważnie kojarzy nam się z podróżami, słońcem, plażą i dobrym jedzeniem. Nie myślimy o niczym innym, tylko o zwiedzaniu popularnych zabytków i wygrzewaniu się na słońcu. Nie zdajemy sobie sprawy, że nasz urlop i pobyt w różnych krajach wcale nie cieszy ich mieszkańców, a nawet stwarza problemy. Dlatego powstało pojęcie etycznej (świadomej) turystyki. Propagują ją różne organizacje, które m.in. próbują zwalczać niesprawiedliwe praktyki stosowane w przemyśle turystycznym w krajach Trzeciego Świata.

Jedną z nich jest Turystyczny Koncern z Wielkiej Brytanii, który istnieje od 1989 r. podstawowym celem tej organizacji jest chęć zmiany przemysłu turystycznego poprzez propagowanie sprawiedliwej i etycznej turystyki. Prowadzi ona w tym celu wiele projektów, mających na celu zredukowanie socjalnych, ekonomicznych i kulturowych problemów związanych z turystyką. Wielu partnerów turystycznego Koncernu z krajów Trzeciego Świata, zajmujących się przemysłem, turystycznym, mówi, że chce aby ich region był atrakcyjny dla turystów i by ich liczba zwiększała się, ale w tej chwili turystyka nie przynosi im żadnych korzyści. Dzieje się tak bo jest ona kierowana przez rząd, biznesmenów zajmujących się tym przemysłem i ludzi spoza danego kraju. Bardzo często zdarza się, ze ziemie i naturalne bogactwa są wykorzystywane bez zgody właścicieli, często nielegalnie. Poza tym ich tradycje i kultura zostają zawłaszczane i skomercjalizowane. Pracownicy Turystycznego Koncernu chcą pokazać społecznościom krajów rozwijających się, że napływ turystów nie musi oznaczać dla nich czegoś złego. Jednocześnie chcą uświadomić mieszkańców Wielkiej Brytanii na temat problemów, jakie stwarzają turyści i jak można je zniwelować i pomóc przemysłowi turystycznemu w krajach Trzeciego Świata. Uczą, że można, zarówno wspierać lokalne kultury i przemysł, jak i dobrze bawić się na urlopie.

Edukacja na rzecz etycznej turystyki odbywa się m.in. w formie wykładów w szkołach i na uczelniach wyższych, a także poprzez wydawanie książek, broszur i materiałów filmowych oraz organizowanie wystaw dla szerokiej publiczności. Przedstawiciele Turystycznego Koncernu prowadzą również specjalistyczne kursy na temat etycznej turystyki. Bardzo ważnym aspektem ich działalności są różnorodne kampanie, mające na celu zmianę kierunków myślenia opinii publicznej oraz zainteresowanie jej danym problemem.

W wielu krajach rozwijających się tamtejsze dzieci i kobiety stają się dosłownie ofiarami przemysłu turystycznego. Dzieci pracują jako barmani, sprzedawcy w “Fast foodach”, pomocnicy kucharzy, ogrodnicy, sprzątacze, sprzedawcy pamiątek, które często same wyrabiają czy nieformalni przewodnicy wycieczek. Wykorzystywanie pracowników i ich wręcz niewolnicza praca za bardzo małe wynagrodzenie to globalny problem. Niektóre z wielu krajów, w których istnieje ten proceder, to: Chiny, Karaiby, Egipt, Meksyk, Nepal, Peru, Tajlandia a nawet Hiszpania. Należy temu przeciwdziałać.

Innym problemem, który należy ukazać szerokiej publiczności jest budowa hoteli dla turystów. Oni często nie zdają sobie sprawy z tego że w tym miejscu stały kiedyś domy miejscowej ludności i znajdowały się tu ich ziemie uprawne. To wszystko zostało im zabrane, zburzone a oni musieli szukać sobie innego miejsca do życia. Przeważnie nie rekompensuje im się strat. Przykładem takich praktyk są ludzie z plemienia Masajów (wschodnia Afryka), którzy zostali wysiedleni ze swoich domostw.

Jeszcze jednym z wielu aspektów turystyki, w którym należy zmienić zasady, jest trekking. Turyści bardzo często wybierają się na wycieczki w góry, np. w Nepalu, Tanzanii czy Peru. Potrzebują więc do pomocy przewodników (bagażowych). Do tej pracy oferuje się miejscowa ludność. Ludzie ci biorą za swoje usługi niską cenę, ale są kompletnie do tego nieprzygotowani – bez odpowiedniej kondycji zdrowotnej, ubrań, wyposażenia, bez przygotowanych schronisk, w których można odpocząć. Takie całodniowe wycieczki w niesprzyjających warunkach i bez przygotowania prowadzą nawet do śmierci przewodników (bagażowych).

Właśnie w tym celu powstała etyczna (świadoma) turystyka – żeby uświadomić ludziom, że ich dobra zabawa na urlopie nie oznacza tego samego dla kraju i jego mieszkańców, który nas gości. Żeby uświadomić, że na naszą dobrą zabawę pracują niewolniczo często dzieci a wielu ludzi zostaje pozbawionych swoich domów i miejsc, w których żyli od pokoleń. Że rozwój turystyki jednym przynosi ogromne korzyści, innym zagładę.

Autor: Agnieszka Adamska
Zdjęcie: Flickr
Źródło: Pomagamy


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.