Cztery nowe pierwiastki otrzymały oficjalne nazwy

Opublikowano: 05.12.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 586

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej ogłosiła 30 listopada, że nowe pierwiastki chemiczne o liczbach atomowych 113, 115, 117 i 118 otrzymały już oficjalne nazwy. Są to odpowiednio nihonium (Nh), moscovium (Mc), tennessine (Ts) oraz oganesson (Og).

Zgodnie z tradycją, odkrywcy mogą nadać nazwy elementom, które muszą w jakiś sposób kojarzyć się z jakimś regionem na Ziemi lub nazwiskiem słynnego naukowca, a przede wszystkim każda nazwa musi posiadać charakterystyczną końcówkę. Zespoły, które przyczyniły się do swoich odkryć, nadały nowym elementom odpowiednie nazwy, choć do 8 listopada Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej przyjmowała każde propozycje z zewnątrz.

Nihonium, pierwiastek o liczbie atomowej 113, został odkryty przez naukowców z japońskiego instytutu RIKEN. Nazwa powstała na cześć Kraju Wschodzącego Słońca. Słowo Japonia, zapisane w języku japońskim, czyta się właśnie jako “Nihon” (lub “Nippon”). Kolejne nazwy to moscovium (od Moskwy) oraz tennessine (od stanu Tennessee). Pierwiastki te o liczbie atomowej 115 i 117 zostały odkryte wspólnie przez naukowców z rosyjskiego Joint Institute for Nuclear Research w Dubnie oraz amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore i Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.

Oganesson, czwarty pierwiastek o liczbie atomowej 118, również został odkryty przez badaczy z Dubny i Livermore. Zaproponowana nazwa dotyczy naukowca Juri Oganessiana, fizyka eksperymentalnego znanego ze swoich prac w dziedzinie fizyki jądrowej i badań reakcji jądrowych.

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej otrzymała wiele propozycji z całego świata. Nadanie nazwy dla czterech nowych elementów spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Jednak pierwsze propozycje nadane przez odkrywców pozostały w niezmienionym stanie.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: iupac.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.