Cztery nowe pierwiastki otrzymały oficjalne nazwy

Opublikowano: 05.12.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 289

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej ogłosiła 30 listopada, że nowe pierwiastki chemiczne o liczbach atomowych 113, 115, 117 i 118 otrzymały już oficjalne nazwy. Są to odpowiednio nihonium (Nh), moscovium (Mc), tennessine (Ts) oraz oganesson (Og).

Zgodnie z tradycją, odkrywcy mogą nadać nazwy elementom, które muszą w jakiś sposób kojarzyć się z jakimś regionem na Ziemi lub nazwiskiem słynnego naukowca, a przede wszystkim każda nazwa musi posiadać charakterystyczną końcówkę. Zespoły, które przyczyniły się do swoich odkryć, nadały nowym elementom odpowiednie nazwy, choć do 8 listopada Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej przyjmowała każde propozycje z zewnątrz.

Nihonium, pierwiastek o liczbie atomowej 113, został odkryty przez naukowców z japońskiego instytutu RIKEN. Nazwa powstała na cześć Kraju Wschodzącego Słońca. Słowo Japonia, zapisane w języku japońskim, czyta się właśnie jako “Nihon” (lub “Nippon”). Kolejne nazwy to moscovium (od Moskwy) oraz tennessine (od stanu Tennessee). Pierwiastki te o liczbie atomowej 115 i 117 zostały odkryte wspólnie przez naukowców z rosyjskiego Joint Institute for Nuclear Research w Dubnie oraz amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore i Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.

Oganesson, czwarty pierwiastek o liczbie atomowej 118, również został odkryty przez badaczy z Dubny i Livermore. Zaproponowana nazwa dotyczy naukowca Juri Oganessiana, fizyka eksperymentalnego znanego ze swoich prac w dziedzinie fizyki jądrowej i badań reakcji jądrowych.

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej otrzymała wiele propozycji z całego świata. Nadanie nazwy dla czterech nowych elementów spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Jednak pierwsze propozycje nadane przez odkrywców pozostały w niezmienionym stanie.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: iupac.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o