Coraz więcej obcokrajowców dostaje polskie obywatelstwo

Opublikowano: 27.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2785

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że w ubiegłym roku obywatelstwo naszego kraju otrzymała rekordowa liczba obcokrajowców. Ogółem polskie urzędy rozdały im blisko 10 tysięcy dokumentów, a najwięcej z nich trafiło do Ukraińców i Białorusinów. Gazeta przypomina dodatkowo o przyjętych uproszczeniach dotyczących sposobu nadawania cudzoziemcom polskich paszportów.

Jeszcze w 2021 roku polskie obywatelstwo otrzymało 7,5 tys. osób, natomiast tendencja wzrostowa jest widoczna od dawna. Przed trzema laty dostało je bowiem 7 tys., osób, przed czterema laty około 6,6 tys., a przed pięcioma laty blisko 5,1 tys. W ubiegłym roku, nadając 10 tys. polskich paszportów, pobito więc absolutny rekord.

Najczęściej obywatelstwo naszego kraju rozdawane jest Ukraińcom i Białorusinom. Szef Związku Ukraińców w Polsce, Mirosław Skórka, przypomina zresztą w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że obecnie na terytorium Polski przebywają nawet 3 mln Ukraińców.

Dziennik przypomina przy tej okazji, że w ostatnim czasie rząd Mateusza Morawieckiego uprościł procedurę nadawania obywatelstwa obcokrajowcom. Muszą oni jedynie znać język polski na poziomie B1, natomiast w porównaniu z Niemcami czy Wielką Brytanią nie muszą oni zdawać egzaminów z historii tych państw i ich systemów politycznych.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. adambiernacki 28.04.2023 08:22

  No i gdzie ten czteromilionowy rozwścieczony tłum szturmujący stolicę? :)))

  Własne państwo i podmiotowość się ma jeśli się na to zasługuje. Należy sobie odpowiedzieć szczerze na pytanie: czy ta populacja na to zasługuje? Oczywiście, że nie! Dlatego należy jak najszybciej oddać ich i te ziemie ludziom, którzy bardziej na to zasługują Ukraińcom, Żydom czy kolorowym no w zasadzie każdemu kto będzie o nią walczył.
  Dobrze, że to przebiega szybko! Jeszcze szybciej powinno!
  To piękna i bogata ziemia i szkoda by żył na niej bierny i głupi tumult tu trzeba ludzi lepszych bardziej aktywnych dbających o siebie i innych odważnych bo to co tu się pałęta w zasadzie bez celu i świadomości jakiejkolwiek takim nie jest.

 2. sanchop 28.04.2023 08:22

  Ufff całe szczęście! Nie będzie wojny domowej Polsko ukraińskiej. A na nieszczęście pis wygra wybory rękami tych, których obdarował…

  Adam biernacki, rozumiem cię, ale należy wziąć pod uwagę to jak naród polski był poniżany i poddawany manipulacji przez ostatnie 40 lat m.in. sankcje USA nałożone na obywateli polskich w latach 80…

 3. adambiernacki 28.04.2023 15:32

  sanchop – O ile można tu mówić o Narodzie (moim zdaniem nie można) to bardziej poniżany nie był niż teraz to już więcej niż poniżenie to publiczny gwałt zbiorowy z eksterminacją i problem w tym, że to poniżenie nie tylko zaakceptował ale uczynił sposobem życia, którego w dodatku broni.

 4. replikant3d 22.06.2023 16:59

  Obaj macie rację. Tego kraju już tak naprawdę nie ma…Została tylko wydmuszka kartonowa udająca ,,państwo,, Tych którzy mogliby walczyć o ten kraj, wybito w czasie 2 wojny światowej.Z rozmysłem. Została bezwolna głupia i naiwna ,,szara masa,, z którą robią co chcą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.