Chiński łazik w niebezpieczeństwie

Opublikowano: 28.01.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 807

Los pierwszego chińskiego łazika księżycowego prawdopodobnie wisi na włosku. Agencja Xinhua poinformowała, że Yutu doświadczył zaburzeń mechanicznych i inżynierowie starają się rozwiązać problem. Kłopoty nadeszły w fatalnym momencie, w chwili, gdy łazik przygotowywał się do drugiej księżycowej nocy. Sonda Chang’e-3, która zawiozła go na Księżyc przeszła w stan głębokiego uśpienia już w piątek. Tymczasem w sobotę Xinhua poinformowała o kłopotach Yutu.

Noc na Księżycu trwa przez dwa tygodnie. W tym czasie do części naszego naturalnego satelity nie dociera światło słoneczne, a temperatura spada do poniżej 180 stopni Celsjusza. Yutu i Chang’e nie mogą wówczas pobierać energii ze Słońca, ich aktywność zostaje zatem bardzo mocno ograniczona.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że awarii uległ jeden z paneli słonecznych łazika, który nie zwinął się prawidłowo po tym, jak obniżono maszt, który został schowany w ogrzewanym przedziale. Panel ma za zadanie okryć przedział i ochronić znajdujące się tam instrumenty przed chłodem księżycowej nocy. Jeśli doniesienia te są prawdziwe, a chińskim inżynierom nie udało się odpowiednio zwinąć panelu, to uszkodzeniu mogą ulec liczne systemy elektroniczne, w tym kamera nawigacyjna, kamera wykonująca zdjęcia w kolorze oraz antena komunikacyjna. O bezpieczeństwo systemów dba radioizotopowe źródło ciepła. Zwinięty panel słoneczny pozwala na utrzymanie temperatury urządzeń w bezpiecznych granicach około -40 stopni Celsjusza.

Łazik powinien wybudzić się z uśpienia 8 lub 9 lutego. Wówczas przekonamy się, czy przetrwał drugą noc na Księżycu.

Chiny są trzecim, po USA i ZSRR krajem, który dokonał miękkiego lądowania na Księżycu.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Xinhua
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. davidoski 28.01.2014 16:38

    Wciąż czekamy na jakieś zdjęcie w wysokiej jakości wykonane przez łazik jako dowód, że on w ogóle jest na Księżycu. Te zdjęcia wykonane w jakości telefonu komórkowego, które widzieliśmy w tv to co najwyżej można pokazywać dzieciom jako bajkę na dobranoc.

  2. cykun 28.01.2014 23:12

    Wiecie jaką wiadomość prawdopodobnie usłyszymy 8-9 lutego. “Niestety łazik w wyniku awarii panelu słonecznego i nie możliwości jego zwinięcia uległ częściowemu uszkodzeniu. Uszkodzeniu uległa kamera oraz podzespoły odpowiadające za wykonanie zdjęć wysokiej rozdzielczości w kolorze.”
    Jeśli coś podobnego zostanie ogłoszone w tym czasie to są dwie możliwości:
    1. Chiny nie wylądowały na księżycu.
    2. Wylądowały ale w ogóle nie mieli zamiaru robić jakichkolwiek zdjęć w wysokiej rozdzielczości bądź nie chcą ich upubliczniać.

  3. LocoWeedSmoker 29.01.2014 10:46

    księżyc to MEGA zagadka !!!!
    gdzie te foty. teraz kamery hd można umieścić w długopisie telefonie zegarku itd.
    a to co widziałem na YT. to jakaś kpina jest…
    zaczynam mieć wątpliwości chociaż ciężko jest sprecyzować jakie 😉

  4. tryndamere 29.01.2014 14:09

    ” LocoWeedSmoker 29.01.2014 10:46

    księżyc to MEGA zagadka !!!!
    gdzie te foty. teraz kamery hd można umieścić w długopisie telefonie zegarku itd.
    a to co widziałem na YT. to jakaś kpina jest…
    zaczynam mieć wątpliwości chociaż ciężko jest sprecyzować jakie 😉

    Należy pamiętać że nasze urządzenia wykorzystywane na ziemi wykonane są w innym procesie technologicznym niż te wysyłane w przestrzeń kosmiczną. Urządzenia wykonane przykładowo w 22nm przestały by funkcjonować z racji promieniowania, urządzenia wysyłane w kosmos są dużo wolniejsze ponieważ są przystosowane do panujących tam warunków i nie uzyskują takiej mocy obliczeniowej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.