Chińczycy zbudowali kamerę szpiegującą z odległości 45 km

Opublikowano: 04.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 416

Chińscy naukowcy opracowali nowy system kamer o rozmiarach pudełka na buty, który może być wykorzystywany do śledzenia oraz identyfikacji każdego obiektu, oddalonego nawet o 45 kilometrów.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Szanghaju zaprezentował nową i stosunkowo niedrogą kompaktową technologię, która wznosi monitoring na wyższy poziom, dzięki zastosowaniu techniki obrazowania laserowego i sztucznej inteligencji.

Poprzednie technologie Lidar pozwalały na identyfikację obiektów oddalonych o około 16 kilometrów. Dla porównania nowa kamera może fotografować ludzi i obiekty w zasięgu nawet 45 kilometrów, charakteryzując się przy tym niezrównaną klarownością. Technologia będzie w stanie nie tylko przechwytywać obrazy 2D, ale również tworzyć zaawansowane modele 3D.

Naukowcy opracowali rewolucyjną kamerę dzięki połączeniu trzech innowacyjnych technik. Pierwsza z nich jest określana jako “bramkowanie”. Przykładowo, jeśli chcemy sfotografować obiekt oddalony o 15,3 km, to możemy przekazać kamerze polecenie, by zignorowała fotony nie znajdujące się we wskazanej odległości, koncentrując się tym samym wyłącznie na wskazanym punkcie. W ten sposób obraz jest bardziej wyrazisty i pozwala uzyskać więcej szczegółów.

Drugim ulepszeniem jest sam laser o małej mocy, który jest w stanie przeniknąć poprzez każdą mgłę oraz smog, co w Chinach niejednokrotnie stanowiło duży problem. Wspomniane dwie techniki to jednak wciąż za mało, by kamera była w stanie samodzielnie wygenerować szczegółowy obraz.

Rozwiązaniem problemu było opracowanie przez naukowców nowego algorytmu sztucznej inteligencji, który pozwala na łączenie przechwyconych fotonów w jeden spójny i klarowny obraz.

Zespół badawczy uważa, że nowa technologia może być wykorzystywana do teledetekcji, nadzoru powietrznego oraz identyfikacji celów. Strach pomyśleć, że być może już za kilka lat ukrycie się przed wścibskim okiem sztucznej inteligencji nie będzie możliwe.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: Tomsguide.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. MvS 21.05.2019 13:05

  W Świecie Dysku będzie działać na pewno. Na Ziemi, gdzie widnokrąg na terenie płaskim jest odległy o ~ 4,5 km kamera musi być na statywie wysokości ok. 160 m, żeby można było w pełni wykorzystać jej “szpiegowski” potencjał. No ale w końcu najciemniej pod statyw… latarnią, 😉
  Satelita, napiszecie. To już jest od dawna.

 2. gajowy 21.05.2019 14:25

  W świecie dysku też działałoby to tylko przy idealnej przejrzystości powietrza. Może zaraz po deszczu. W grę wchodzi więc tylko patrzenie z góry.

 3. MvS 21.05.2019 15:49

  Ale, ale, w artykule stoi jak byk, że jest laser co przenika przez smog. Małej mocy ale zawsze.

 4. Almuric 21.05.2019 17:56

  Oto dowód dla płaskoziemców! Lepszy od wielu innych!

 5. Cosmo 21.05.2019 20:37

  Przecież nigdzie nie napisano na jakiej wysokości znajdowała się kamera w czasie testów. Równie dobrze mogła być zamontowana na statku powietrznym. W państwie Social Credit System mnogość takich kamer jest niezbędna do skutecznej kontroli takiej ludzkiej masy, więc wszelkie satelity nie są do tego przeznaczone. To musi być tanie i dostępne jak typowa kamera video nadzoru a przy wymaganej w Chinach ich liczbie, będzie to seryny produkt, więc cena odpowiednio niższa przy setkach tysięcy czy milionach sztuk.

 6. radical3dom 22.05.2019 08:15

  Wystarczy pudełko przyczepic do drona i po problemie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.