Bunt stanów USA w sprawie obrony granic

Opublikowano: 27.01.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2835

Dwudziestu pięciu republikańskich gubernatorów udzieliło swego wsparcia gubernatorowi Teksasu Gregowi Abbottowi, gdy ten podwaja swoje wysiłki w związku z sprzeciwem wobec nakazu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych zezwalającego rządowi federalnemu na usunięcie drutu kolczastego, który stan rozłożył na granicy z Meksykiem na przełęczy Eagle Pass.

We wtorek firma Abbott po raz pierwszy zamieściła w mediach społecznościowych informację, że Gwardia Narodowa Teksasu „nadal będzie trzymać pozycje” na przełęczy Eagle Pass. Następnie w oświadczeniu opublikowanym w środę Abbott stwierdził, że administracja Bidena „złamała pakt” między stanami a rządem federalnym, nie egzekwując przepisów imigracyjnych. Gubernator zdobył poparcie co najmniej 25 gubernatorów innych stanów dla uznania masowej imigracji za „inwazję” i powołanie się na „konstytucyjne uprawnienia Teksasu do obrony”.

W artykule opublikowanym w czwartek w „The Philadelphia Inquirer” Will Bunch zauważył, że niektórzy komentatorzy w Internecie porównali potencjalny konflikt na Eagle Pass do tego w Fort Sumter w Północnej Karolinie, który wywołał wojnę secesyjną. Uważa jednak, że warto zastosować inne porównanie historyczne.

W swoim oświadczeniu Abbott odniósł się do ojców założycieli Jamesa Madisona i Alexandra Hamiltona i oparł swoją argumentację na Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Wskazał na artykuł IV sekcja 4, który obiecuje federalną ochronę przed „inwazją” oraz artykuł 1 sekcja 10 klauzula 3, który uznaje „suwerenny interes” stanów w ochronie jego granic.

Niewypełnienie przez administrację Bidena obowiązków nałożonych na mocy art. IV ust. 4 spowodowało uruchomienie art. I ust. 10 ust. 3, który zastrzega dla stanów prawo do samoobrony. Z tych powodów ogłosiłem inwazję na podstawie Artykułu I, § 10, Klauzula 3, aby powołać się na konstytucyjne uprawnienia Teksasu do obrony i ochrony granicy. Organ ten jest najwyższym prawem danego kraju i zastępuje wszelkie stanowiące inaczej ustawy federalne. Gwardia Narodowa Teksasu, Departament Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu i inny personel Teksasu działają na podstawie tych uprawnień, a także prawa stanowego, aby zabezpieczyć granicę Teksasu.
Po tym, jak Abbott opublikował swoje oświadczenie w mediach społecznościowych, kilku gubernatorów z Partii Republikańskiej udostępniło je dalej, przekazując wyrazy poparcia.

„Wirginia stoi po stronie Teksasu” – napisał w środę gubernator Wirginii Glenn Youngkin, argumentując, że „administracja Bidena zamieniła każdy stan w państwo graniczne”.

To zdanie powtórzył w czwartek gubernator Wyoming Mark Gordon. „Wyoming solidaryzuje się z gubernatorem Abbottem i stanem Teksas w wykorzystaniu wszelkich narzędzi i strategii w celu zabezpieczenia granic i ochrony obywateli amerykańskich” – powiedział Gordon. „Wszyscy jesteśmy teraz państwami granicznymi”.

Gubernator Arkansas Sarah Huckabee Sanders napisała w czwartek, że jeśli prezydent Joe Biden „nie będzie nas bronić, stany będą musiały się bronić. Arkansas stoi po stronie Teksasu”.

Gubernator stanu Iowa Kim Reynolds powiedział, że i w przeszłości stan Iowa wysyłał członków Gwardii Narodowej na granicę Teksasu „Kiedy rząd federalny upada, wkraczają stany” – powiedział Reynolds, powtarzając argumentację Abbotta.

Reynolds i 24 innych gubernatorów z Partii Republikańskiej – wszyscy Republikanie z wyjątkiem Phila Scotta z Vermont – również wydali w czwartek oficjalne oświadczenie, w którym poparli argumenty konstytucyjne. „Ponieważ administracja Bidena zrzekła się swoich konstytucyjnych obowiązków wobec stanów, Teksas ma wszelkie podstawy prawne, aby chronić suwerenność stanu i naszego narodu” – napisali gubernatorzy.

Tymczasem na pomoc Teksasowi ruszają żołnierze Gwardii Narodowej kilku stanów i prywatni obywatele. Do protestu dołączyli też kierowcy ciężarówek, którzy ruszyli w konwojach do granicy.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Katarzyna TG 27.01.2024 18:51

    A tymczasem administracja Bidena rozważa “federalizację” Gwardii Narodowej .. lewactwo chyba bardzo pragnie tej wojny domowej.

  2. Denisrozrabiaka 27.01.2024 19:56

    Jeżeli USA brakuje pieniędzy, to niech Polsce wyślą 10 samolotów z pierwszej wojny światowej (po 100mld za sztukę), mogą być bez silników, w TVP powiedzą “amerykańskie” – widownia zacznie się ślinić.
    Tak się robi biznes “win win”

  3. Katarzyna TG 27.01.2024 20:06

    Silniki tubylcy sami zmontują w lokalnej montowni, na kredyt zaciągnięty u Wuja Sama rzecz jasna. Dojdzie jeszcze wielki sukces w postaci miejsc pracy :))

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.