Bo staż to też praca

Opublikowano: 19.06.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 230

We Francji stażyści będą obowiązkowo dostawać 523 euro miesięcznie. Do tego mają mieć zagwarantowane m.in. płatne wakacje i talony na obiady.

Newsweek.pl pisze, że tamtejszy senat przyjął projekt ustawy, w której znalazł się zapis o obowiązkowym wynagrodzeniu miesięcznym dla stażystów. Ustawa ma zagwarantować francuskim praktykantom także prawo do płatnych wakacji, dodatki na jedzenie i pokrywanie kosztów dojazdu do pracy. Stażyści będą też musieli pracować krócej niż etatowi pracownicy, a inspekcja pracy zyska dodatkowe uprawnienia, by kontrolować, czy firmy stosują się do nowych przepisów. Także dlatego, że procent stażystów w przedsiębiorstwach zostanie ograniczony (zapewne do 10 proc. – o szczegółach zadecyduje Sąd Najwyższy). By przepisy weszły w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda Zgromadzenia Narodowego oraz rządu.

Jak można było się spodziewać, projekt został skrytykowany przez koła biznesowe. Jego minusy dostrzega też jednak założona w 2004 r. organizacja Génération Précaire walcząca o prawa stażystów, która uważa wprowadzane przepisy za „zbyt mało odważne”. Chodzi m.in. o to, że wynagrodzenie będzie przyznawane wyłącznie osobom, które pozostaną na stażu dłużej niż dwa miesiące.

Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MichalR
Użytkownik
MichalR

Kto za te staże zapłaci? Przecież nie państwo! Coś mi się wydaje że teraz na większość staży będzie się dostawać tylko rodzina i przyjaciele, bo na obcego niewyuczonego nikomu nie będzie się chciało pracować.

Uczniom w szkole nikt nie płaci a to takie samo dokształcanie jak i staż.

Oczywiście nie uważam, że należy płacić uczniom w szkole – to byłby szczyt absurdów. Wręcz przeciwnie. Normą powinno się stać, to że stażysta wykupuje sobie usługę dokształcenia do zawodu u stażodawcy. Staż w takim wypadku powinien być momentem w którym to osoba odbywająca staż zatrudnia osobę która wpuszcza ją do zakładu. Pamiętać należy przy tym że kto płaci ten wymaga.