Badania związku miesiączkowania z zastrzykami na COVID-19

Opublikowano: 12.02.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2022

Nadzór medyczny Unii Europejskiej bada związek pomiędzy preparatami Pfizer i Moderna z uwagi na fakt zgłoszenia przez tysiące kobiet przypadków zmian menstruacyjnych po szczepieniu. Komitet ds. Bezpieczeństwa Leków Europejskiej Agencji Leków bada zarówno przypadki obfitych krwawień, jak i brak miesiączek po „szczepieniu”. Przejrzy wszystkie zgłoszone incydenty w UE i dane z badań klinicznych, a także dokona przeglądu literatury naukowej.

Panel EMA (European Medicines Agency) już wcześniej badał związek między nieregularnymi miesiączkami a „szczepionkami” przeciwko COVID-19, ale nie mógł ustalić solidnego związku. Wznowiono badanie po otrzymaniu niedawno „spontanicznych raportów o zaburzeniach miesiączkowania”. Kobiety na całym świecie zgłaszajś nieregularny okres po otrzymaniu „szczepionek” mRNA, a niektóre badania sugerują, że problem dotyczy aż 4 na 10 kobiet. Jednak regulator UE twierdzi, że nadal nie ma powodu, aby sądzić, że szczepienie wpływa na płodność, gdyż weðług niego nieprawidłowości w miesiączkowaniu mogą być wywołane przez COVID-19, inne schorzenia i zmęczenie.

Dotychczasowe badania wskazywały na niewielkie i krótkotrwałe zakłócenia okresu po „szczepieniu”, bądź nie zauważono żadnego związku. W samej Wielkiej Brytanii zarejestrowano ponad 50 000 raportów o zmianach okresu miesiączkowego, w tym o opóźnionych okresach, co uruchomiło weryfikację przez Agencję Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA).

Ocenę przeprowadza Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), który nadzoruje bezpieczeństwo leków. Przeanalizuje wszystkie dostępne dowody dotyczące preparatów mRNA i zaburzeń okresu u kobiet, w tym raporty od zaszczepionych kobiet, próby kliniczne i badania. Będą sprawdzać czy ukłucia wywoływały obfite miesiączki (krwawienie, które wpływa na jakość życia danej osoby) lub czy wystąpiło tymczasowo zatrzymane miesiączki (medycznie znane jako brak miesiączki, gdy kobieta nie ma miesiączki przez trzy miesiące lub dłużej).

Brytyjski MHRA już bada doniesienia o problemach z miesiączką, a także o nieoczekiwanych krwawieniach z pochwy po „szczepieniu”. Dwie podkomisje MHRA — Grupa Robocza Ekspertów ds. Zagrożeń Korzyści ze Szczepionek oraz Grupa Ekspertów ds. Leków dla Zdrowia Kobiet — również badają dowody na poparcie tych twierdzeń. MHRA oświadczyło, że dotychczasowe dane nie sugerują związku między otrzymaniem „szczepionki” przeciwko COVID-19 a zmianami w okresach mimo, że do 2 lutego organizacja otrzymała 50 060 zgłoszeń o zaburzeniach miesiączkowania. Do tego czasu podano prawie 72 miliony dawek „szczepionek” (mężczyznom, kobietom, w tym kilkukrotnie).

MHRA stwierdził wcześniej, że większość zgłoszonych nieprawidłowości była krótkotrwała i nie ma dowodów na to, że zastrzyki wpływają na płodność. Zauważono, że problemy menstruacyjne są „niezwykle powszechne” i zwykle wywołane stresem, a chorzy na COVID-19, w tym przewlekle, również zgłaszali zaburzenia miesiączkowania.

Badanie przeprowadzone na ponad 4000 kobiet w USA wykazało, że miesiączki trwały o 15 godzin dłużej u kobiet, które otrzymały pierwszą dawkę i 19 godzin dłużej u kobiet podwójnie zaszczepionych. Jednakże naukowcy z Oregon Health and Science University kierujący badaniami stwierdzili, że zmiany były „małe” i „tymczasowe”. Z kolei badanie przeprowadzone przez Imperial College London na 1200 kobietach nie wykazało żadnego ostatecznego związku między zmianami miesiączkowania u zaszczepionych kobiet.

Naukowcy zauważyli jednak, że osoby przyjmujące pigułkę antykoncepcyjną częściej doświadczały zmian w okresie niż osoby, które jej nie przyjmowały.

Długość cyklu miesiączkowego jest różna u poszczególnych kobiet, ale średnia wynosi 28 dni. Cykle krótkie (np. 21 dni) i długie (np. 40 dni) nie są uważane za niezwykłe.

NHS radzi kobietom, aby skontaktowały się ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli w następujących sytuacjach mają nieregularne miesiączki: 1) gdy miesiączki nagle stają się nieregularne a kobieta nie ukończyła 45 roku życia, 2) miesiączki pojawiają się częściej niż co 21 dni i rzadziej niż co 35 dni, 3) okres trwa dłużej niż siedem dni, a różnica co najmniej 20 dni między najkrótszym i najdłuższym cyklem miesiączkowym.

Nieregularne miesiączki mogą również prowadzić do problemów, gdy kobiety starają się zajść w ciążę, ponieważ trudno jest dokładnie śledzić owulację, czyli czas, w którym są one najbardziej podatne na zajście w ciążę.

Źródło: Brytol.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.