Argentyna na skraju bankructwa

Opublikowano: 31.08.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 24

Po decyzji władz Argentyny o restrukturyzacji swojego zadłużenia S&P obniżyła długoterminowe ratingi państwa w walucie obcej i krajowej z B- do SD, co oznacza selektywne bankructwo. Jednocześnie w komunikacie agencji czytamy, że ​​30 sierpnia długoterminowy rating Argentyny podwyższono do CCC-, a krótkoterminowy – do C.

Argentyna przedłużyła termin zapadalności znajdujących się w obiegu obligacji w walutach zagranicznych i krajowej. Obligacje stuletnie spadły do ​​40% wartości nominalnej, a z terminem zapadalności w 2021 roku – poniżej 50% z rentownością prawie 60%. Kraj zwróci się również do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o nowy harmonogram spłaty zadłużenia. Pożyczka w wysokości 57 miliardów dolarów, największa w historii MFW, została zatwierdzona rok temu. Argentyna otrzymała już ponad 44 miliardy.

Agencja zaznaczyła, że ​​przedłużenie terminu zobowiązań krótkoterminowych bez kompensacji uznaje się za nieuiszczenie płatności. Ale ponieważ nowe warunki spłaty weszły w życie natychmiast, bankructwo zostało formalnie wyeliminowane.

Władze argentyńskie zwróciły się o pomoc do MFW w maju ubiegłego roku z powodu gwałtownego spadku waluty krajowej. Sytuacja stała się niekontrolowana po prawyborach 11 sierpnia, na których zwycięstwo z dużą przewagą odniósł opozycyjny kandydat na prezydenta Alberto Fernandez. Następnie kurs peso i główny indeks giełdowy w Argentynie Merval gwałtownie spadły. Próbując poradzić sobie z kryzysem, rząd postanowił odroczyć spłatę długu za 101 miliardów dolarów.

Prezydent Argentyny Mauricio Macri wezwał inwestorów do cierpliwości i poprosił opozycję o negocjacje, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu sytuacji. Jednak eksperci zwracają uwagę, że pożyczka MFW została udzielona na warunkach reform strukturalnych w kraju, ale władze wykorzystały te pieniądze jedynie na spłatę długów i bieżących wydatków. Obecnie poziom zadłużenia Argentyny wynosi ponad 95% PKB, więc rynki niezbyt ufają rządowi kraju.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o