Alternatywne media przeciwko cenzurze

Opublikowano: 30.12.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1491

Internauci nie mogli korzystać wczoraj z kilku konserwatywnych i nacjonalistycznych szwedzkich mediów. W ten sposób protestują one przeciwko ocenzurowaniu jednego z kanałów internetowych. SwebbTV zostało bowiem zablokowane przez Google, choć kanał jest oficjalnie zarejestrowany jako medium i podlega szwedzkiemu prawu o wolności wypowiedzi.

https://www.youtube.com/watch?v=Z4xhrPMLfYI

Do protestu przeciwko cenzurze ze strony amerykańskiego giganta przyłączyły się portale FriaTider.se, NyheterIdag.se, Exakt24.se i Samhällsnytt, a także papierowy magazyn „Nya Tider”. Wczorajsze wydania ich serwisów internetowych zostały wyłączone, stąd czytelnicy mogli przeczytać na nich jedynie naświetlenie wspomnianej sprawy, wraz z apelem o obronę wolności słowa.

Sygnatariusze apelu wzywają tym samym do obrony kanału SwebbTV, który osiągając 65 tys. subskrypcji został usunięty z platformy „YouTube”. Dziennikarze szwedzkich mediów alternatywnych zauważają, że strona była oficjalnie zarejestrowana, dlatego podlega prawu dotyczącemu obrony wolności słowa. Z tego powodu domagają się oni od szwedzkiego rządu podjęcia odpowiednich działań zmierzających do ochrony praw konstytucyjnych.

Media poparły działania podjęte przez antyimigracyjnych Szwedzkich Demokratów (SD). Ugrupowanie chce, aby sprawą cenzury w sieci internetowej na najbliższym posiedzeniu zajął się parlament. Członkowie Riksdagu mieliby pochylić się nad arbitralnym usuwaniem określonych mediów, tłumaczonym najczęściej algorytmami opracowanymi przez gigantów technologicznych.

Inicjatorzy akcji obrony SwebbTV przypominają, że rząd Szwecji blisko współpracuje z Google. Amerykański koncern może liczyć choćby na mniejsze opłaty za energię elektryczną, a ponadto Google i Facebook otrzymują miliardowe dotacje. Minister sprawiedliwości Morgan Johansson podczas kampanii wyborczej w 2018 roku apelował do tych firm, aby wprowadziły cenzurę prewencyjną w imieniu państwa szwedzkiego.

Na podstawie: Nyheteridag.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.