Absencja uczniów imigranckich poprawiła wyniki testu

Opublikowano: 09.06.2020 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 863

Jak ustalił szwedzki dziennik „Expressen”, wyniki Szwecji w międzynarodowym teście PISA dla piętnastolatków w roku 2018 zostały zawyżone, ponieważ nie wzięło w nim udziału przynajmniej 5% uczniów pochodzenia imigranckiego, którzy powinni byli test pisać.

PISA jest testem z czytania ze zrozumieniem, matematyki i nauk ścisłych, przeprowadzanym co trzy lata we wszystkich krajach świata przez OECD, organizację współpracy gospodarczej grupującą 37 państw.

W ostatnich badaniach, w roku 2018, najwyższe pozycje zajęli tradycyjnie uczniowie chińscy; wśród krajów OECD najlepsza była Estonia, Polska była szósta a Szwecja siódma. Wynik ten wzbudził radość w Szwecji, bo trzy lata wcześniej kraj był na dwudziestym drugim miejscu, po systematycznych spadkach w latach poprzednich. Wynik z 2018 został uznany za odwrócenie trendu.

Jednak analiza przeprowadzona przez „Expressen” pokazała, że do testu nie zakwalifikowano co najmniej 5% uczniów z rodzin imigranckich. Przepisy PISA pozwalają na takie wykluczenie wyłącznie uczniów, którzy w danym języku uczyli się krócej niż rok, natomiast tu wykluczono uczniów, którzy uczyli się po szwedzku dwa albo i trzy lata. Wykluczono nawet część niektórych urodzonych w Szwecji z rodziców imigrantów, ponieważ nie mówili dobrze po szwedzku.

Nie było to spowodowane decyzją odgórną tylko decyzjami poszczególnych szkół, które tłumaczyły, że miały na celu dobro ucznia: jeśli uważały, że się źle poczuje z kiepskim wynikiem, to go z testu wykluczały. Gdyby ci uczniowie wzięli udział w teście, to według „Expressen” nie byłoby żadnej poprawy w stosunku do roku 2015.

Przypuszczalnie wyniki byłyby jeszcze gorsze, gdyby nie wysoka ogólna absencja uczniów zakwalifikowanych do testów – nie przyszło ich aż 13,5%, podczas gdy średnia dla krajów OECD wynosiła 9,9% a w Niemczech tylko 9,5%. W teście nie biorą przypuszczalnie udziału najsłabsi uczniowie – udział w nim jest zalecany, ale nie jest obowiązkowy.

W sumie w Szwecji nie uczestniczyło w sprawdzianie około 19% uczniów, którzy powinni byli do niego przystąpić. Ich nieobecność dała Szwecji fałszywe poczucie znakomitych osiągnięć, a minister edukacji Anna Ekström nazwała wyniki PISA „dniem radości”, bo pokazały, że „szkoły szwedzkie są silne”.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: Expressen.se
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o