5G i komercjalizacja bojowych satelitów na niskiej orbicie

Opublikowano: 23.01.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2103

Armia USA już w 1996 roku w serii dokumentów opisała rozlokowanie dla celów bojowych tysięcy satelitów na niskiej orbicie ziemi (satelity LEO Harvesters). Te satelity miały tworzyć tzw. SpaceNet – sieć komunikacyjną dającą w niemalże czasie rzeczywistym wsparcie dla jednostek na ziemi w postaci komunikacji, monitoringu i informacji na temat pozycji pocisków rakietowych.

Obecnie trwa komercjalizacja tego programu wraz z rozlokowywaniem tysięcy satelitów 5G na orbicie ziemi przez firmy SpaceX, Raytheon i inne. Te satelity mają podobno mieć jedynie funkcje komunikacyjne, jednakże już wiadomo, iż są one rozbudowywane o wojskowe moduły.

„Prywatna firma z siedzibą w Kolorado jest obecnie spółką zależną w całości należącą do Raytheon Technologies, podlegającą działaniom Raytheon Intelligence & Space. Zgodnie z zapowiedzią SEAKR Engineering sprowadza do firmy 540 pracowników. SEAKR Engineering jest głównym wykonawcą Pit Boss, autonomicznego systemu zarządzania misją, który będzie bazą dla projektu Blackjack Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony DARPA. Projekt Blackjack wykorzysta około 20 satelitów demonstracyjnych, aby pokazać znaczenie rozprzestrzenionej konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej do różnych misji Departamentu Obrony, wykorzystując komercyjne, gotowe technologie satelitarne. Pit Boss jest w rzeczywistości mózgiem Projektu Blackjack, automatycznie pobierającego dane zbierane przez czujniki rozmieszczone w kosmosie, przetwarzającym je na orbicie, a następnie wysyłającym je do odpowiedniego systemu lub użytkownika z powrotem na Ziemi. Pit Boss będzie mógł również być rozszerzony o pozycję, dane nawigacyjne i czasowe, ułatwiać komunikację kosmos-ziemia i nie tylko. W marcu DARPA przyznała SEAKR 60,5 miliona dolarów na fazę drugą i trzecią programu Pit Boss, a prace mają zostać zakończone w marcu 2022 roku. Raytheon pracuje również nad projektem Blackjack, na który otrzymał w 2020 roku 37 milionów dolarów na budowę czujników Overhead Persistent Infrared (OPIR) dla satelitów. Czujniki te będą zintegrowane zarówno z układami satelitarnymi jak i systemem Pit Boss” – pisze portal DefenseNews.com.

Te systemy są obecnie rozlokowywane pod płaszczykiem zabójczych rozwiązań komunikacyjnych 5G, dając samofinansowanie dla całego wojskowego projektu, który ma również zawierać rozwiązania holograficzne. Dodatkowo w tym samym artykule stwierdza się również, że firmy SpaceX i L3Harris są finansowane sumą ponad 300 milionów dolarów, by tworzyć wojskowy system ostrzegający przed rakietami.

Na podstawie: DefenseNews.com, DARPA.mil
Źródło: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.