14 milionom Afgańczyków grozi głód i niedożywienie

Opublikowano: 03.09.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1422

Kończy się wojna i okupacja Afganistanu, ale kraj wychodzi z niej w katastrofalnym stanie: World Food Program poinformował, że obecnie 14 milionów mieszkańców jest zagrożonych głodem i niedożywieniem. Łącznie kraj zamieszkuje 40 mln osób.

Od czerwca b.r. organizacja WFP objęła swoim programem dożywiania 1.7 miliona Afgańczyków w całym kraju. Jednak zapasy, którymi dysponuje WFP skończą się już we wrześniu – alarmuje organizacja. 200 milionów dolarów jest potrzebne, by zapewnić potrzebującym wyżywienie do końca roku – czytamy na stronie WFP.

Po dwóch dekadach zbrojnej interwencji Afganistan jest krajem zrujnowanym pod każdym względem. Setki tysięcy obywateli zostało rannych lub okaleczonych, krajowa gospodarka, w tym rolnictwo, została zniszczona. Kraj został światowym liderem w produkcji opium i heroiny, nie żywności. WFP od lat alarmuje, że bez międzynarodowej pomocy Afgańczykom grozi głód i niedożywienie. Były już skorumpowany rząd Afganistanu nie tyle nie radził sobie z tymi problemami, co zwyczajnie nie był zainteresowany ich rozwiązaniem. Również dla nowego rządu, który będą tworzyć talibowie po zwycięskiej kampanii i przejęciu kontroli nad całym krajem, głód będzie ogromnym wyzwaniem. Na chwilę obecną kraj jest faktycznie uzależniony od pomocy humanitarnej.

Sytuacji nie ułatwiają wzrost inflacji i katastrofalne w tym regionie zmiany klimatyczne i wynikające z nich susze, które dotknęły nie tylko Afganistan, ale też jego sąsiadów.

Afgańczycy twierdzą, że zapasy żywności są, ale ceny żywności gwałtownie idą w górę. Ludzie masowo tracą pracę lub nie dostają wynagrodzeń. Sektor administracji państwowej od miesięcy nie wypłaca należnych wynagrodzeń, o czym informuje Associated Press.

WFP poinformowało, że ponad połowa afgańskiego społeczeństwa żyje poniżej poziomu ubóstwa, a zagrożenie głodem rośnie i w niedalekiej przyszłości obejmie kolejne setki tysięcy osób. Afgańczycy z niepokojem patrzą na rozwój wydarzeń, niepewni przyszłości. Drastyczne podwyżki cen żywności niekontrolowane przez rząd są dziś największym problemem, podaje Associated Press.

World Food Program jest największą na świecie organizacją przeciwdziałającą globalnemu głodowi. Swoje biura ma w 80 krajach na całym świecie, gdzie ponad 20 000 pracowników dba o zaopatrzenie w żywność najbardziej zagrożone głodem regiony.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: WFP.org, APNews.com
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 03.09.2021 23:30

    Treści z tamtego portalu na pewno są tutaj potrzebne? Jeśli tak, prosiłbym o podawanie źródła nad artykułem, bym nie musiał przewijać na jego dół, by sprawdzić źródło

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.