Znaleziono pierwsze organizmy żywiące się wirusami

Opublikowano: 02.10.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1557

Oceanolodzy ze Stanów Zjednoczonych opublikowali pierwsze przekonujące dowody na istnienie dwóch grup ekologicznie ważnych pierwotniaków morskich, które żywią się wirusami, chwytając swoje ofiary w procesie fagocytozy. Te niezwykłe organizmy występują w Zatoce Maine u wybrzeży Ameryki Północnej.

Jeśli wspomnieć, ile biomasy wirusowej zamieszkuje ląd, lata w atmosferze i unosi się w oceanie, pozostaje tylko zdziwieniem, że wirusy okazały się wyjątkiem od ogólnego prawa natury, czyli jedz lub zostaniesz zjedzony. Rzeczywiście, istnieją wirusy, które rozwinęły zdolność odbierania organicznych „materiałów budowlanych” innym wirusom, ale jak dotąd nie ma dowodów na istnienie organizmów, które pochłaniają i trawią cząsteczki wirusa w celu uzyskania energii lub składników odżywczych.

Pierwszymi rozpoznanymi wirusofagami mogą być dwa rodzaje organizmów jednokomórkowych, które zamieszkują wody Zatoki Maine u wybrzeży Ameryki Północnej. Oceanologowie ze Stanów Zjednoczonych odkryli je wśród komórek planktonu po porównaniu próbek wody z Oceanu Atlantyckiego z próbkami z Morza Śródziemnego.

Przede wszystkim eksperci znaleźli w genomowej bibliotece organizmów z obu próbek łańcuch bakterii, które najprawdopodobniej zjadały plankton. Nie było to zaskakujące. Bakterie są częstym źródłem składników odżywczych dla pierwotniaków morskich. Niezwykłe próbki zawierały łańcuchy wirusów. Większość z nich należała do wirusów infekujących bakterie.

Jednak dwie grupy wirusów z próbek z Zatoki Maine, tj. mało zbadane choanozoa i pikozoa, różniły się od pozostałych. Choanozoa, znane również jako choanoflagellates 3–10 µm, są najbliższymi krewnymi grzybów i zwierząt. Bardzo małe pikozoa (do 3 mikronów) odkryto po raz pierwszy dwadzieścia lat temu. Do tej pory ich dieta pozostawała tajemnicą, ponieważ ich aparat pokarmowy jest zbyt mały, aby bakterie mogły je spożywać, ale wystarczająco duży dla wirusów.

Naukowcy doszli do wniosku, że wirusy choanozoa i picozoa prawdopodobnie żywią się innymi wirusami. Wirusy są bogate w fosfor i azot, a także mogą być dobrym dodatkiem do diety bogatej w węgiel, która może obejmować komórki lub koloidy morskie bogate w węgiel.

„Nasze dane pokazały, że wiele najprostszych komórek zawiera DNA z szerokiej grupy niezakaźnych wirusów, ale nie bakterii. Mamy mocny dowód na to, że żywią się one wirusami, a nie bakteriami. Było to dużym zaskoczeniem, ponieważ zaprzecza to obecnemu poglądowi na temat roli wirusów i pierwotniaków w morskim łańcuchu pokarmowym” – powiedział jeden z autorów badania Ramunas Spepanauskas.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.