Zmiana czasu w nocy z soboty na niedzielę

Opublikowano: 25.10.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 507

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego (wschodnioeuropejskiego) na zimowy (środkowoeuropejski). 26 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 4.00 na godz. 3.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

Głównym motywem zmiany czasu jest dążenie do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, jednak przeciwnicy przesuwania wskazówek podkreślają negatywny wpływ na zdrowie i psychikę ludzi, oraz brak dowodów na zaoszczędzenie energii (godzina energii zaoszczędzona wiosną musi być zwrócona jesienią).

Czas sezonowy obowiązuje w około 100 państwach świata. Niedawno ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

Źródło: PL Delfi


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.