Zespół ds. kształtowania polityki kosmicznej

Opublikowano: 25.10.2012 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 735

Powstaje międzyresortowy zespół, który będzie odpowiedzialny za kształtowanie polskiej polityki kosmicznej – poinformowała we wtorek posłów z sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii podsekretarz stanu w resorcie gospodarki Grażyna Henclewska.

Umowa akcesyjna Polski z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) została podpisana we wrześniu, a obecnie trwa proces jej ratyfikacji – przypomniała. Posłowie jednogłośnie przyjęli w środę ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji umowy w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ustawa trafi teraz do Senatu. Jednocześnie zauważyła, że w krajach prowadzących działalność kosmiczną działają specjalne struktury organizacyjne, które działalność kosmiczną nadzorują i koordynują. W Polsce podobne działania prowadzono dotychczas w rozproszeniu, w różnych instytucjach i organach administracji.

Podsekretarz stanu w MG wyjaśniła, że za kształtowanie polskiej polityki kosmicznej docelowo będzie odpowiadał minister gospodarki, pracujący przy wsparciu międzyresortowego zespołu. „Prace nad powołaniem tego zespołu są na końcowym etapie. Wdrażaniem zadań wynikających z polityki zajmie się natomiast komórka do spraw wspierania przedsiębiorczości w sektorze kosmicznym w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości” – poinformowała.

W resorcie gospodarki opracowano również Program rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych, przyjęty w czerwcu przez Radę Ministrów. “Program ma tak ukierunkować wsparcie dla rozwoju sektora kosmicznego – przemysłu i jednostek naukowo-badawczych – by zwiększyć ich potencjał i udział w programach i projektach kosmicznych realizowanych przez ESA i UE” – tłumaczyła.

Program ten zawiera kilka celów operacyjnych, np. wzrost innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw, który ma się odbywać poprzez rozwój zaawansowanych technologii. Zwiększenie sprawności i efektywności działania administracji publicznej ma nastąpić przez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań opartych na technikach satelitarnych. Natomiast zaspokojenie potrzeb obronności i bezpieczeństwa narodowego będzie realizowane przez wykorzystanie dostępnych instrumentów i rozwój potencjału w wybranych obszarach – tłumaczyła Henclewska.

W pięcioletnim okresie przejściowym naszej akcesji do ESA będzie działała tzw. grupa zadaniowa, złożona z ekspertów ESA i przedstawicieli strony polskiej, pełniąca rolę łącznika między stronami. Jednocześnie grupa ta będzie zarządzać częścią polskiej składki do budżetu agencji. „We współpracy z polskimi ekspertami będzie świadczona pomoc naszym firmom i podmiotom zainteresowanych udziałem w projektach z ESA. Z czasem pojawi się zapewne element kształcenia i otwierania nowych kierunków” – mówiła przedstawicielka MG.

Prof. Iwona Stanisławska z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK) pytała przedstawicielkę resortu gospodarki, kto „wprowadzi do jednostek przemysłowych to, co możemy uzyskać w ramach współpracy z ESA?”. Uważa ona, że należy pilnie zacząć kształcić specjalistów na nowym kierunku – inżynieria kosmiczna. „To mogą być nawet studia podyplomowe. Potrzeba nam inżynierów, którzy nową technologię, tworzoną wraz z ESA, potrafiliby przetłumaczyć na język przemysłu. W tej chwili nie ma ludzi, którzy wiedzą, jak to +czytać+, jak to wykorzystać. Tego się nie załatwi administracyjnymi posunięciami” – przekonywała.

Posłowie Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zgodzili się, by wniosek w tej sprawie przekazać minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. bXXs 25.10.2012 23:06

    Polityka kosmiczna jest uprawiana w Polsce od dziesięcioleci. Rozwój polskiej technologii jest notorycznie blokowany i terroryzowany przez każdego kto może na tym stracić. Rosja, USA i Korporacje. Udane patenty czy innowacje znikają lub są przejmowane przez bandyckie systemy ww. Kosmicznosc polskiej polityki jest nie do opisania, ale mam nadzieje, ze Polska zakupi darowanego Challengera od NASA i na pierwsza i ostatnia wycieczkę na księżyc wybierze się elita z Wiejskiej. I to będzie polska tradycja by żegnać się z korupcja, łajdactwem i zdrada stanu.

  2. bXXs 25.10.2012 23:11

    Jeżeli masz samochód hybrydowy, skontaktuj się z uczciwym elektrykiem, zakup lekkie butle do sprężonego powietrza i układ do sprężania powietrza. Rozprężane powietrze zamieniasz na elektryczność i masz jazdę za grosze. Podobnie z Panelami Słonecznymi i Wiatrakami. Zasypujesz 2 metry pod ziemia butle na sprężone powietrze z podobnym systemem. Panele i Wiatrak sprężają powietrze a rozprężanie generuje prąd do domku. Dobry układ to 5% straty. Działa bez zarzutu już 6 rok ;). Powodzenia.

  3. Pooky 26.10.2012 02:02

    Czy Polska ma własne satelity? Chociaż jedną? Chyba nie. Co najwyżej mamy konto u właściciela satelity z nałożonymi odgórnie ograniczeniami. Jeżeli kiedykolwiek będą budować w Polsce przemysł kosmiczny, powinni go lokalizować w dwóch miejscach: na Śląsku i Pojezierzach. Ale ja chyba tego nie doczekam..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.