Żenująco niskie odszkodowania dla polskich ofiar wojny

Opublikowano: 27.01.2020 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1882

Była więźniarka Auschwitz-Birkenau Barbara Gautier otrzymała odpowiedź na list do niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, w którym prosiła o pomoc finansową dla żyjących w Polsce ofiar II wojny światowej.

Podczas grudniowej wizyty w Auschwitz kanclerz Niemiec Angeli Merkel wręczono list, w którym była więźniarka Auschwitz-Birkenau Barbara Gautier zwraca się do niej z prośbą o pomoc. Kobieta trafiła do obozu w 1944 roku w wieku 3,5 lat. Została odebrana rodzicom i w ramach eksperymentów doktora Mengele wstrzyknięto jej wirus, który miał wywołać ostre zapalenie płuc i oskrzeli. Dziewczynce udało się przeżyć, dziś pani Barbara ma 78 lat.

Kobieta próbowała walczyć o odszkodowanie przed polskim sądem. Do warszawskiego Sądu Okręgowego wpłynął jej pozew z żądaniem jednorazowej wypłaty od Niemiec 6 milionów złotych zadośćuczynienia za pobyt w obozie oraz miesięcznej renty w wysokości 5 tysięcy złotych. W październiku tego roku sąd odrzucił pozew, uzasadniając swoją decyzję brakiem tzw. jurysdykcji krajowej.

Jak informuje Polskie Radio, w styczniu Barbara Gautier otrzymała odpowiedź. W liście, napisanym w imieniu niemieckiej kanclerz i podpisanym przez doktora Michaela Sterna, pracownika Urzędu Kanclerskiego w Berlinie, przytoczono obszerne dane statystyczne o kwotach wypłaconych Polakom w ramach odszkodowań wojennych od 1960 roku.

Jest też w nim mowa o szeregu polsko-niemieckich porozumień, które pozwoliły niemieckiemu rządowi zadośćuczynić za szkody, wyrządzone podczas wojny. Co istotne, w liście jest mowa jedynie o ofiarach „narodowosocjalistycznego reżimu”, które przeżyły „czas Holokaustu”. Tak też jest określana Barbara Gautler, która w rozmowie z Polskim Radiem stwierdziła, że nazywanie jej Ocaloną z rzezi europejskich Żydów jest nieprawdą.

„Poza tym odszkodowanie, które wymienione jest w liście napisanym w imieniu pani Merkel otrzymałam nie za swoje cierpienia w czasie wojny i pobyt w Auschwitz, ale za utracony majątek mojego ojca, który miał przed wojną konto w szwajcarskim banku. Tak więc są to dwie różne sprawy” – wyjaśnia Barbara Gautler.

Jej pełnomocnik, mecenas Stefan Hambura, oświadczył w rozmowie z Polskim Radiem, że według niego Niemcy traktują Polaków, którzy ucierpieli w czasie wojny, inaczej niż ofiary Holokaustu, co widać także w sumie wypłaconych odszkodowań.

„Proszę zwrócić uwagę na zapis z drugiej strony listu napisanego w imieniu kanclerz Merkel. Tam jest wyraźnie napisane, że rocznie Niemcy wypłacają około 58 milionów euro “najbardziej poszkodowanym podczas wojny Ocalonym Żydom z państw Europy Wschodniej”” – powiedział mecenas. „Ten zapis w liście pani Merkel – podkreśla mecenas Hambura – jest jawnym złamaniem europejskiego prawa, dokładnie artykułu 2. Traktatu o Unii Europejskiej, który brzmi: „Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn”” – uważa mecenas Hambura. „Oznacza to, że są narody czy nacje traktowane w Unii Europejskiej lepiej i uczciwiej. Są też inni, którzy na to po prostu nie zasługują” – powiedział mecenas Hambura.

List niemieckiej kanclerz do byłej polskiej więźniarki skomentował w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl historyk, niemcoznawca, prof. Stanisław Żerko. Odniósł się do zawartej w liście informacji, że „od końca II wojny światowej rząd Niemieckiej Republiki Federalnej przekazał świadczenia na rzecz polskich ofiar w wysokości 2 miliardów euro, jako wyrównanie szkód z okresu wojny i prześladowań z tamtego czasu”. „2 mld euro wypłaconych przez kilkadziesiąt lat to żenująco mała kwota, w przeliczeniu na polską walutę to około 8-9 mld zł. To ułamek choćby tego, co z budżetu państwa wypłacane jest w jednym tylko roku w ramach projektu 500+” – powiedział prof. Stanisław Żerko.

Jak zaznaczył profesor, niemieckich wypłat nie można nawet nazwać odszkodowaniami, ponieważ „Republika Federalna konsekwentnie unika tego sformułowania, twierdząc, że w 1953 roku PRL zrzekła się reparacji oraz odszkodowań. Niemcy cały czas przedstawiają to jako świadczenia humanitarne wypłacane ex gratia”. Według profesora, wypłacane w ramach rekompensat środki powinny być współmierne do poniesionych w wyniku II wojny światowej strat, a te w przypadku Polski były „proporcjonalnie największe”.

„Mamy w tym przypadku do czynienia z postawą niezwykle bezwzględną. Kolejne rządy RFN począwszy od Adenauera na Merkel kończąc powołują się bowiem na wymuszoną przez ZSRR deklarację rządu Bolesława Bieruta z 1953 roku” – powiedział prof. Stanisław Żerko. „Gdyby nie wojna zaplanowana, przygotowana i wywołana w 1939 r. przez Niemcy, Polska nie zostałaby na prawie pół wieku zdegradowana do rangi państwa satelickiego, podporządkowanego Moskwie. W tym kontekście powoływanie się właśnie na Bolesława Bieruta ukazuje hipokryzję naszych niemieckich sąsiadów” – dodał.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 27.01.2020 17:04

    Sprawa jest banalnie prosta.
    Ile Niemcy wypłacili żydom odszkodowań za holokaust?
    Żydów zginęło 6 mln a Polaków 3 mln. Polacy powinni otrzymać połowę kwoty wypłaconej żydom i po sprawie. Może być dziedzicznie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.