Zdemontowano kolejny pomnik generała Lee

Opublikowano: 09.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1280

W Stanach Zjednoczonych zdemontowano kolejny pomnik upamiętniający postać generała Roberta E. Lee. Monumenty dowódcy Skonfederowanych Stanów Ameryki podczas wojny secesyjnej są sukcesywnie usuwane od czasu protestów po śmierci czarnoskórego przestępcy George’a Floyda. W ten sposób amerykańska przestrzeń publiczna ma być oczyszczana z „rasistowskich” elementów.

Pomnik w Richmond był największym tego typu obiektem upamiętniającym gen. Lee w całym stanie Wirginia. Decyzję o jego demontażu już w ubiegłym roku podjął demokratyczny gubernator stanu Ralph Northam, lecz opóźniły go protesty sądowe. Ostatecznie stanowy Sąd Najwyższy uznał w ubiegłym tygodniu, że monument może zostać przeniesiony. Na razie nie wiadomo jednak nic o jego nowej lokalizacji.

Demontaż pomnika był transmitowany na żywo w mediach społecznościowych przez wspomnianego gubernatora. Na miejscu pojawili się zaś „antyrasistowscy” działacze, którzy wznosili radosne śpiewy w trakcie znoszenia z cokołu wizerunku konfederacyjnego dowódcy. Już wcześniej z Richmond zostały usunięte posągi czterech innych czołowych wojskowych w armii Południa.

To nie pierwszy pomnik gen. Lee, który został zdemontowany w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wcześniej jego monumenty usunięto z kilku innych miast południa Stanów Zjednoczonych. Ma to oczywiście związek z ubiegłoroczną śmiercią Floyda i wzmożeniem lewicy po tym wydarzeniu.

Na podstawie: BBC.com, RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pablitto 10.09.2021 11:30

    a’propos… materiał sprzed 6 lat – https://youtu.be/_Sg6olb8vRM

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.