Zazielenić europejską wieś

Opublikowano: 13.12.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 496

Najstarsza polska organizacja zrzeszająca rolników ekologicznych – „Ekoland”, popiera projekty przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, które mają doprowadzić do bardziej ekologicznego rolnictwa w UE.

„Najwyższy czas powiązać Wspólną Politykę Rolną z zapotrzebowaniem na żywność wysokiej jakości, zrównoważonym rolnictwem i perspektywami na przyszłość dla rolników. Dlatego też Stowarzyszenie Ekoland pragnie wyrazić poparcie dla projektów reformy Wspólnej Polityki Rolnej, która dąży do bardziej ekologicznego modelu rolnictwa, spełniającego oczekiwania konsumentów co do zapewnienia bezpiecznej żywności oraz bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej” – głosi stanowisko Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland”, podpisane przez przewodniczącą tej organizacji Danutę Pilarską, a cytowane przez Polską Agencję Prasową.

Zdaniem Stowarzyszenia, wsparciem należy objąć przede wszystkim gospodarstwa tradycyjne i ekologiczne oraz zbilansowaną produkcję roślinną, połączoną z produkcją zwierzęcą, a także pszczelarstwo. Priorytety Wspólnej Polityki Rolnej powinny obejmować: całkowity zakaz uprawy roślin zmodyfikowanych genetycznie i stosowania pasz GMO; samowystarczalność w produkcji rolnej i ochronę potencjału produkcji żywności wysokiej jakości; zwiększanie wsparcia dla państw i regionów, które prowadzą ekstensywne metody produkcji.

„Ekoland” opowiada się także za zaprzestaniem wspierania przemysłowych monokultur rolniczych i przemysłowej produkcji zwierząt. Produkcja rolna powinna być oparta na tych gospodarstwach rolnych, które oprócz wytwarzania żywności, chronią środowisko naturalne i kulturę lokalną. „Naszym zdaniem rolnictwo ekologiczne powinno być obligatoryjnym działaniem w programie rozwoju obszarów wiejskich we wszystkich krajach członkowskich UE, a także priorytetem w działaniach: doradztwo, inwestycje i tworzenie grup producentów” – mówi PAP-owi Danuta Pilarska.

Stowarzyszenie Ekoland jest prekursorem rolnictwa ekologicznego Polsce. Powstało ono w 1989 r. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM).

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bajeczny 13.12.2011 14:28

    dobra koncepcja, tyle że realizować to musimy my ludzie z niższej półki, a nie politykowie, które podpisali ustawe otwierającom drzwi naszemu kochanemu GMO!!! Kto jest za tradycyjnym samowystarczalnym rolnictwem czy tym wymagającym wycinki większej ilości drzew – ekologicznym dla chorej dokumentacji (zresztą co premier powiedział w expose, za niedługo wszyscy rolnicy będą zobowiązani prowadzić rachunkowość…), powinien dążyć do spędzania wolnego czasu na wsi, zamiast chorej turystyki degradującej Ziemię, POMAGAĆ ROLNIKOM przede wszystkim wiosną sadzić warzywka, przy sianokosach, w letnim zbiorze owoców, przy żniwach i przy jesiennym zbiorze warzyw, jabłek (kto z was zauważył, że chronologicznie prace wypisałem, to nie jest śmieszne, podobno dzieci nie mające za wiele wspólnego z wsią widząc bociana potrafią go pomylić z krową).
    Jeden z najlepszych projektów w ostatnich czasach – to właśnie to – w zamian za darmowy nocleg i zdrowe wyżywienie u rolnika , pomagać Mu przy muu, kwii koko, gę gę (jaka wspaniała wymiana barterowa, zamiast chorych destrukcyjnych pieniędzy).
    Wierzcie mi sam jestem rolnikiem i mam pomysły niebiańskie, ale jak je realizować przy tym chorym systemie, gdzie więcej niż jedna osoba na gospodarstwo to jest nie opłacalne, reszta powinna siedzieć w Wawie, bo gdzie tam Toruń, Zielona Góra.
    Przykład? Ostatnio taki trend panuje na wsi, żeby każdy rolnik miał przy ciągniku zainstalowanego tura, ilu parobków (nienawidzę tego słowa)odchodzi, totalne zmechanizowanie, ech
    Zachęcam Was, a wręcz proszę o tę ambitną kreatywną inicjatywę.
    Dla ułatwienia, zapraszam do siebie (Mazury 😉
    kto zainteresowany, kontakt [email protected]

  2. cieniucieniu 14.12.2011 08:31

    zajmuje się profesjonalnie hodowlom bydła mlecznego oraz uprawą zbóż, więc:
    w Polsce mamy szanse na ekologiczne rolnictwo dzięki temu że jest ono “zacofane”. Po drugie mechanizacja wsi jest trendem wynikającym z praktycznego podejścia do tematu oraz “mody”. Nowe maszyny rolnicze to spory wydatek dla każdego rolnika, wystarczy zobaczyć ceny maszyn np. tutaj http://www.rolnicze-maszyny.pl/ które często są kupowane na raty aby spełnić wymogi EU pod eko-uprawy (i dostać kasę na gospodarstwo). Przede wszystkim powinniśmy produkować żywność a nie rachunkowość!

    p.s 7 lata temu dziwili się w moim lokalnym Urzędzie Skarbowym że rolnik jest vat-owcem. Teraz to już standard jeśli chcesz na tym zarabiać a nie hobbistycznie pielić ziemię po dziadkach.

    co z Ekoland to zobaczymy – ważne aby nie przeszkadzali w pracy 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.