Zasiłek dla firm, którym nie wyszło

Opublikowano: 31.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4906

Polski rząd, na czele którego stoi były bankier, szykuje projekt “zasiłków” dla biznesmenów, którym się nie powiodło na rynku. W przyszłorocznym budżecie mają zostać na ten cel przewidziane 153 mln zł.

W ciągu ostatnich miesięcy rząd Mateusza Morawieckiego zdradzał zamiary stopniowego ograniczania wydatków socjalnych na rzecz niezamożnych Polek i Polaków. Przyznawanie świadczeń z programu 500+ zostanie poddane ściślejszej kontroli niż dotychczas. Symboliczna podwyżka płacy minimalnej spowoduje jednocześnie, że tysiące gospodarstw domowych utraci prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, nie mając jednocześnie szansy na rekompensatę tej straty.

Już obecnie rząd wydaje na wsparcie polskich kapitalistów więcej niż 22 mld zł przeznaczanych na obsługę 500+. Wykonuje jednocześnie kolejny krok w kierunku koncentracji wsparcia finansowego na posiadaczach środków produkcji. Ministerstwo przedsiębiorczości planuje wydać grube miliony na ratowanie kapitalistów, którzy przegrali na wolnym rynku i bankructwo zagląda im w oczy. Ustawa budżetowa ma przewidywać rezerwację na ten cel aż 153 mln zł.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa nazywa ten pomysł “polityką nowej szansy”. Uważa, co ciekawe, że wielu ludzi biznesu rynek potraktował niesprawiedliwie, dlatego chce im pomagać bogacić się za pomocą państwowych subsydiów.

“Nie chcemy ingerować w wolny rynek. Ale są takie firmy, które według naszej diagnozy w przeszłości nie musiały upaść, a mimo to zbankrutowały” – twierdzi Ociepa.

Program przewiduje udzielanie zagrożonym kapitalistom pożyczek lub możliwość powiększenia kapitału zakładowego spółki w zamian za tymczasowe oddanie państwu części udziałów. Na ten drugi cel, czyli restrukturyzację, wydzielone są w założonej puli środków oddzielne pieniądze – w sumie 53 mln zł. Pozostałe 100 mln pójdzie na wsparcie bezpośrednie.

Program ma mieć stały charakter w wejść w życie ma od przyszłego roku. Na razie ma być uzgodniony między ministerstwami, a potem iść do konsultacji publicznych. Musi też uzyskać akceptację Komisji Europejskiej pod kątem zgodności z unijnymi zasadami wsparcia publicznego.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. mackadmin 31.10.2018 18:01

  #Nie chcemy kapitalizmu, gdzie sa biedni i bogaci. Chcemy kapitalizmu, gdzie wszyscy dostaja rowno GOWNO! Aaaaa, zapomnialem dodac, ze wlasciwie srodki sa juz rozdysponowane, NOWI Polacy dostana pelne wsparcie 😉

 2. samadhi1978 31.10.2018 21:15

  Kto im doradza? Zandberg? Corbyn? Czy Zerinowski? Przeciez ten news na 1szy kwietnia sie nadaje.

 3. Fenix 01.11.2018 08:10

  Tak jak wam politycy Morawiecki wiecznie nie wychodzi , nie ma prawa wyjść ! Zgodnie z waszym prawem bankstersko -politycznym okradacie ludzi, i nic nie dajecie? Daj drugiemu to, co sam chcesz mieć! Co chcesz mieć sam ,to drugiemu daj . Wyjdzie , wolna energia ludzi , sama się wzbudzi, bez oporu wzrasta moc.

 4. Husar 05.11.2018 10:44

  Problem polega na tym, że większość postrzega rzeczy i wydarzenia od środka, taktując to jak początek świata i normalną kolej rzeczy. A tak nie jest. Kapitalizm jest to system wyzysku ewolucja feudalizmu. Ludzie mówią, że kapitalizm to element wolności taaa.. gdy aktywa są własnością możnowładców z zachodu. A gdyby aktywa należały do np Polaków to kapitalizm byłby najgorszy na świecie. Czemu ludzie nie myślą i nie chcą wiedzieć do kogo należy pieniądz?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.