Rekordowe subwencje dla partii politycznych

Opublikowano: 29.10.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1502

Partie polityczne obłowią się dzięki wysokiej frekwencji w wyborach parlamentarnych. Krzysztof Lorentz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych z KBW, przedstawił, na jakie subwencje mogą liczyć partie.

„Przewidujemy, że rocznie suma subwencji dla partii politycznych wyniesie ponad 84 miliony złotych. Na razie to jednak przewidywana kwota. Pomniejszyć ją mogą błędy w sprawozdaniach, ale oczywiście nie muszą” – mówi Krzysztof Lorentz w rozmowie z „Super Expressem”.

Skąd tak wysoka? Jak informuje „SE”, przyłożyła się do tego rekordowa niemal 75-procentowa frekwencja, bo środki z budżetu powiązane są z poparciem dla każdej formacji.

Ile dostaną poszczególne partie? Przewidywane kwoty przedstawiają się następująco:

– PiS – 25 933 375 zł

– PO (KO) – 23 875 901 zł

– Zieloni (KO) – 551 175 zł

– Inicjatywa Polska (KO) – 313 167 zł

– Nowoczesna (KO) – 313 167 zł

– Polska 2050 (Trzecia Droga) – 7 525 362 zł

– PSL (Trzecia Droga) – 7 525 362 zł

– Nowa Lewica – 9 822 680 zł

– Konfederacja – 8 385 955 zł

„Trzeba jeszcze pamiętać, że partie dostaną jednorazowe dotacje za każdy uzyskany mandat posła i senatora. Przy obliczeniach tych kwot bierze się pod uwagę sumę wydatków komitetów na kampanię wyborczą. Dotacja wypłacana jest w terminie 9 miesięcy od wyborów” – przypomina jeszcze „Super Express”.

Autorstwo: SG
Na podstawie: SE.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Vaunes 29.10.2023 11:21

    To jest trudny temat i wielu ludzi go nie rozumie.
    Ale mówiąc w uproszczeniu, albo my będziemy finansować w pełni polityków, albo zrobią to za nas podmioty prywatne, w szczególności koncerny.
    A musimy mieć świadomość, że kto płaci ten wymaga 😁
    W tej chwili mamy mieszany system z większym naciskiem na finansowanie (korumpowanie) partii politycznych przez firmy prywatne, które hojnie dają pieniądze na kampanię wyborcze i wszystkie inne potrzeby polityków. Później nie dziwmy się że mamy takie a nie inne przepisy prawne, które raczej nie służą zwykłym obywatelom, a silnym, często ponadnarodowym konsorcjom prywatnym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.