Wzrost promieniowania rutenu-106 na Uralu

Opublikowano: 22.11.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Pod koniec września na Uralu zaobserwowano ekstremalne zanieczyszczenie powietrza radioaktywnym izotopem rutenu-106, wysokie – w Tatarstanie, Powołżu i Rostowie nad Donem, poinformował Rosgidromet.

Zaznaczono, że od 25 września do 1 października przekroczone dopuszczalne normy „odnotowały wszystkie stanowiska na południowym Uralu”. Obecność radioizotopu Ru-106 (okres półtrwania 368,2 dni) stwierdzono w próbkach radioaktywnych aerozoli.

Zawartość rutenu w próbkach punktów obserwacyjnych Argajasz i Nowogornyj przewyższała poprzedni miesiąc 986 i 440 razy, co odpowiada poziomowi „ekstremalnie wysokiego zanieczyszczenia”.

Również w dniach 26-27 września w Tatarstanie odnotowano produkty rozkładu rutenu-106, a w dniach 27-28 września — w Wołgogradzie i Rostowie nad Donem. Następnie ślady rutenu-106 zostały znalezione we wszystkich krajach europejskich, począwszy od Włoch i dalej na północ Europy.

Resort podkreślił, że eksperci nie szukają przyczyny podniesienia poziomu rutenu-106, ponieważ jego stężenie było znacznie poniżej dopuszczalnego i nie stanowiło żadnego zagrożenia dla ludności.

Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Przed Promieniowaniem w dniach od 29 września do 3 października odnotowywał w całej Europie, w próbkach powietrza z Austrii i Niemiec, ślady radioaktywnego rutenu-106 w bezpiecznym dla ludności stężeniu. Resort zasugerował, że źródło znajduje się w Rosji.

Ruten-106 jest wykorzystywany jako źródło promieniowania w terapii nowotworowej. Rzadziej ruten-106 stosowany jest w radioizotopowych termoelektrycznych generatorach, które są stosowane w zasilaczach satelitów. Substancja może także powstawać podczas przetwarzania jądrowych elementów paliwowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o