Wynaleziono wóz strażacki, który gasi ogień bez użycia wody

Opublikowano: 13.06.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 982

Japońska firma Morita Holdings Corporation opracowała prototyp wozu strażackiego, który nie przewozi wody i nie zawiera środków gaśniczych. Ogień zwalcza azotem. Maszyna, zwana Habot-mini, ma wymiary 850 x 590 x 450 mm i waży 50 kg.

Pojazd gasi ogień za pomocą strumienia azotu, który sam wydobywa się z powietrza. Maszyna posiada kompresor pompujący powietrze, a także instalację oddzielającą od niego tlen. Po przejściu przez aparaturę odpowiedniej ilość tlenu w strumieniu powietrza zmniejsza się z 21% do 12,5%, a udział azotu wzrasta z 78% do 86,5%.

Powietrze wzbogacone azotem jest przesyłane silnym strumieniem do źródła ognia. Spalanie w atmosferze o tak niskiej zawartości tlenu jest bardzo trudne, dlatego płomień musi zgasnąć. Dla człowieka krótkotrwałe narażenie na atmosferę o tak niskiej zawartości tlenu nie stanowi dużego zagrożenia.

Podobną ilość tlenu człowiek otrzymałby podczas oddychania na wysokości około 5 km. Instalacja gaśnicza wspomagana azotem nie wymaga od wozów strażackich dostępu do wody ani zapasu środków gaśniczych, co znacznie ułatwia pracę w trudnych warunkach. Wszystko, czego potrzeba Habot-mini do ognia, to stałe źródło energii.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 4,88 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o