Wymarłe pola i łąki

Opublikowano: 24.07.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 970

Organizacje ekologiczne alarmują: populacja ptaków na terenach rolniczych w Unii Europejskiej zmniejszyła się o 300 milionów od 1980 r.

Jak informuje portal Farmer.pl, organizacje BirdLife International i European Bird Census Council informują, że z prowadzonych badań wynika, iż populacje ptaków, które kiedyś były powszechne na terenach użytkowanych rolniczo, obecnie są coraz mniej liczebne. Przykładowo, populacja skowronka zmniejsza się corocznie o 2 proc., a powszechnie występujących szpaków jest już o 40 milionów mniej.

Zdaniem ekologów przyczyną drastycznego spadku populacji ptaków na terenach rolniczych są intensywne systemy produkcji, nadużywanie środków chemicznych oraz monokultury.

Według Richarda Gregory, specjalisty z Royal Society for the Protection of Birds, jedyną szansą na odwrócenie trendu jest zreformowanie unijnej Wspólnej Polityki Rolnej w kierunku bardziej przyjaznym dla środowiska – zawarcie najważniejszych elementów ochrony środowiska w ramach zasad wzajemnej zgodności w I filarze oraz wynagrodzenie rolników, którzy wykraczają poza podstawowe dobre praktyki środowiskowe, poprzez płatności z II filara.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. che 24.07.2012 11:01

    Z tymi ptakami też się coś dzieje. Wróbli faktycznie ubyło odkąd pamiętam.

  2. dox888 24.07.2012 11:49

    Czy populacja ptakow chce mieszkac na skazonych ziemiach?
    Moze zapytamy ludzka spolecznosc czy zamieszka w Fukushimie.

  3. Youpidou 24.07.2012 14:16

    @dox888 jak wiesz na terenie Czarnobyla, znów powrócił ekosystem, są zwierzęta zarówno ptaki, jak i drapieżniki, więc zwierzęta pójdą zawsze tam, gdzie znajdą pożywienie, jak nie to padną.

    Mnie bardziej interesuję to, jak niewiele w ciągu miesiąca widzę owadów, kiedyś 5-10 lat temu na polskiej plaży nad Bałtykiem, można było zobaczyć tysiące martwych biedronek, muszek. kiedyś muszki zlatywały na nasze białe i żółte ubrania, a teraz? jak ktoś zobaczy biedronkę to jest identyczny cud jak zauważenie wróbla w centrum miasta, jak i wiewiórki w parku miejskim.

  4. dox888 24.07.2012 19:07

    Youpidou

    tak to jasne, – bez ingerencji wraca ekosystem, lecz spryskiwane pola rok w rok tylko ubożeją – bez mozliwosci regeneracji moga tylko świecic “pustkami”.

    PS: – Jeszcze bardziej interesujace jest co obecne, młode pokolenie bedzie wspominac za 10-20 lat. Wydaje sie, ze gorzej byc nie moze.
    Wydaje… .

  5. che 25.07.2012 01:36

    Powiedziałbym tak, że ostatnie stada wróbli widziałem w epoce sprzed telefonii komórkowej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.