Wybudowano pierwszą szkołę zeroenergetyczną

Opublikowano: 28.10.2012 | Kategorie: Edukacja, Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 817

W Budzowie na Dolnym Śląsku wybudowano samowystarczalną energetycznie szkołę. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Według gminy Stoszowice, która jest pomysłodawcą projektu, energooszczędny budynek będzie potrzebował 10 razy mniej energii niż zwyczajne budynki szkolne, a same koszta utrzymania mają wynosić tylko 8 tys. złotych rocznie. Według specjalistów, koszt wybudowania szkoły i jej eksploatacji w okresie 20 lat będzie niższy niż zbudowanie zwykłego gmachu szkolnego korzystającego z konwencjonalnych źródeł energii.

Na wyposażeniu szkoły znajdują się m.in. system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła i kolektory słoneczne. W planie jest montaż paneli fotowoltaicznych. Szkoła ma powierzchnię 800 metrów kwadratowych, a koszt inwestycji wyniósł 3,5 mln zł.

Źródło: Autonom


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. qhashbba 28.10.2012 09:42

    I tyle niezagospodarowanych pieniędzy z czynszów. Gdzie ta kasa…?

  2. tomson623 28.10.2012 11:37

    brawo, tak się mądrze gospodaruje pieniędzmi. Do admina: pewnie często zasiadają w tych spółdzielniach starsi ludzie, którzy bardzo często nie rozumieją takich inwestycji, nie wierzą w to i nie przekonasz za cholerę…

  3. Wentyl 28.10.2012 11:58

    Jeśli mówicie o blokach, to pewnie za mała powierzchnia w przeliczeniu na mieszkańca. Pewnie zasiliłoby ze trzy mieszkania. Poza tym ciekawe czy panele bez dotacji są opłacalne.

  4. Rozbi 28.10.2012 14:03

    Hmm szkola 800 metrow kwadratowych – bardzo mala..

    A panele bez dotacji raczej sa w tej chwili nieoplacalne – ale mozna samemu zrobic pseudopanele ogrzewajace wode – na youtube widzialem kiedys filmik – dwie szyby, waz wody skrecony w spirale pomaalowany na czarno odprowadzony do zbiornika ktory robil za bojler – w sloneczne dni temperatura tak nagrzanej wody wynosila podobno powyzej 60 stopni celsjusza.

  5. kolarz 28.10.2012 14:04

    No tak , a gdzie tu respektowanie polskiego prawa energetycznego ?
    Wytworzoną energię elektryczną należy sprzedać za grosze ,a następnie odkupić po zbujeckiej cenie.
    Niech mnie ktoś poprawi jeżeli nie mam racji.

  6. Rozbi 28.10.2012 19:06

    tylko że tutaj w artykule nie ma mowy o energii elektrycznej tylko o odzyskiwaniu ciepla. nie wymienili wszystkich innowacji ktore wprowadzila szkola.

  7. wolny 01.11.2012 09:56

    To kiedy ta szkole zlikwiduja? oczywiscie ze wzgledu na demografie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.