Wszyscy imigranci mają natychmiast opuścić miasto Riace

Opublikowano: 15.10.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1949

Ciąg dalszy ma historia kalabryjskiego miasta Riace i jego burmistrza Domenico Lucano, który pomagał uchodźcom osiedlić się w wymierającej miejscowości, nierzadko naruszając przepisy.

Burmistrz Riace z początkiem miesiąca znalazł się pod lupą pracowników resortu Matteo Salviniego i trafił do aresztu domowego za to, że od lat pomagał migrantom w osiedleniu się i znalezieniu pracy w swoim mieście. Teraz szef włoskiego MSW chce, aby wszyscy migranci, którzy zdołali zapuścić w miasteczku korzenie dzięki pomocy Lucano, wynieśli się.

Decyzja wicepremiera wywołała oburzenie w całym kraju. “Priorytetami Matteo Salviniego w Kalabrii jest odesłanie rodzin z dziećmi i rozmontowanie systemu integracji imigrantów, który funkcjonował i który jest znany na całym świecie” – powiedziała dziennikarzom agencji AFP Laura Boldrini, była przewodnicząca włoskiego parlamentu.

Matteo Salvini chce, aby migranci osiedleni w kalabryjskim mieście udali się do ośrodków przejściowych. Swoją decyzję uzasadnił tym, że „czas, by skończyła się już era robienia interesów na kryzysie migracyjnym”. Minister zamknął również wszystkie projekty dla migrantów prowadzone ze środków miasta: szkolenia, staże, praktyki zawodowe. Doszedł bowiem do wniosku, że Lucano źle rozporządzał finansami publicznymi, ponadto na siłę zatrzymywał w mieście nielegalnych przybyszy, aranżując im małżeństwa a także udostępniając niezamieszkałe budynki.

Mario Oliverio, prezydent Kalabrii, ocenił ruch MSW jako „absurdalny i niesprawiedliwy”. Poinformował na “Facebooku” w ostatnią sobotę, że zwrócił się do Matteo Salviniego, aby ten jeszcze raz zweryfikował swoją decyzję. Burmistrza broni również stowarzyszenie prawników pomagających migrantom, Krajowe Stowarzyszenie Włoskich Partyzantów oraz organizacje zajmujące się prawami człowieka.

“Jeśli Lucano jest zagrożeniem w Kalabrii, to znaczy, że mafia wygrywa” – stwierdził burmistrz Neapolu Luigi de Magistris, który pracował jako prokurator w Kalabrii przez niemal dekadę. “Jeśli rząd chce deportować ofiary reżimów z różnych części świata, Riace musi stać się twierdzą ruchu oporu.”

Wydalonych z miasta ma być około 200 jego mieszkańców: mają tam rodziny, pracę, domy. W 2016 magazyn „Fortune” umieścił burmistrza Riace na liście 50 najbardziej wpływowych przywódców – właśnie za jego determinację w pomocy migrantom.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o