Wizerunek katedry w Gnieźnie został zastrzeżony

Opublikowano: 20.06.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 824

Zdjęcia drzwi gnieźnieńskich trafią już tylko do prywatnego albumu. Nie można ich udostępniać. Dlaczego? Wykonywanie zdjęć wybranych obiektów sakralnych w celach innych niż pamiątkowe wymaga zgody kurii, a ta zastrzegła wizerunek jednej z najcenniejszych polskich świątyń. Jeżeli chcemy czerpać korzyści z publikacji zdjęcia, musimy za to zapłacić.

Kuria Gnieźnieńska wyjaśnia, że „wizerunek Katedry Gnieźnieńskiej, Drzwi Gnieźnieńskich, konfesji św. Wojciecha wraz z prezbiterium, kielichów romańskich oraz tzw. Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego zostały zarejestrowane jako graficzny znak towarowy przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej z pierwszeństwem od dnia 4 grudnia 2017 roku w następujących klasach towarowych i usługowych klasyfikacji nicejskiej: (16) dla materiałów drukowanych; materiałów piśmienniczych i wyposażenia edukacyjnego; (35) dla usług reklamowych, marketingowych i promocyjnych; publikowania online dla celów reklamowych; (41) dla usług wydawniczych i reporterskich; usług edukacyjnych – organizowania konferencji, wystaw i konkursów; usług w zakresie wystaw i prezentacji w celach edukacyjnych, kulturalnych, religijnych; publikowania online. W związku z powyższym, ww. wizerunki zostały objęte, na gruncie ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej, prawem ochronnym dla znaków towarowych.”

Archidiecezja Gnieźnieńska jest uprawniona do graficznego znaku towarowego, dlatego też przysługuje jej prawo do wyłącznego używania wymienionych powyżej wizerunków w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem jeżeli wykonamy zdjęcie w celach zarobkowych bez zgody Archidiecezji Gnieźnieńskiej, możemy spodziewać się tego, że otrzymamy monit w sprawie uiszczenia odpowiedniej zapłaty. Jaki jest koszt sfotografowania gnieźnieńskich zabytków sakralnych? Ceny ustalane są według obowiązujących stawek Urzędu Patentowego RP.

Kuria Metropolitalna w Gnieźnie podkreśla jednak, że wykonywanie zdjęć ww. zabytkom w celach pamiątkowych, rodzinnych wycieczek i prywatnych albumów jest nadal możliwe.

Przypomnijmy, że podobnym zakazem objęte jest np. rozprowadzanie i udostępnianie nocnych zdjęć paryskiej wieży Eiffla. Oczywiście najsłynniejszy zabytek Francji można fotografować w świetle dnia i wykonywać panoramy ze szczytu wieży, jednakże już nocne zdjęcia są zabronione. Należy wyjaśnić, że od 1985 roku oświetlenie wieży objęte jest prawami autorskimi autora instalacji. Aby móc wykonać zdjęcie i je udostępnić, należy zapłacić Société d’Exploitation de la Tour Eiffel, towarzystwu, które opiekuje się wieżą, za specjalne zezwolenie.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Na podstawie: Moje-Gniezno.pl, Gniezno.NaszeMiasto.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. ZIWK 20.06.2019 12:58

    @Admin
    Kolejna granica – oddzielania keru i jego praw od państwa została przekroczona. Polskie Prawo nie ma żadnego odniesienia do praw tej subkultury i subspołeczności. Co innego obowiązki Państwa Polskiego – te muszą być realizowane w co najmniej 100%, aby zyskać pochwałę…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.