Wielkiej Brytanii grozi ogólnokrajowy strajk maszynistów

Opublikowano: 09.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 663

Wielka Brytania stoi w obliczu pierwszego od 27 lat ogólnokrajowego strajku maszynistów pociągów domagających się wyższych płac zgodnych z inflacją.

Mick Whelan, szef związku maszynistów ASLEF, powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że strajk może doprowadzić do poważnych problemów w Wielkiej Brytanii tego lata. „Będzie to miało znacznie poważniejsze konsekwencje niż miało to miejsce w przeszłości. Nie strajkujemy tak często” – powiedział Whelan.

ASLEF, zrzeszający ślusarzy z 10 spółek kolejowych, przeprowadza wśród swoich członków głosowanie w sprawie strajku, a wyniki sondażu poznamy w przyszłym tygodniu. Za strajkiem opowiedzieli się już pracownicy trzech firm.

Działania będą skoordynowane, powiedział Whelan, i faktycznie będzie to pierwszy ogólnopolski strajk maszynistów od 1995 roku. „Wierzymy, że jego wpływ będzie ogromny. Tego lata będzie burzliwie” – powiedział. Szef związku zauważył, że maszynistom zaproponowano podwyżkę płac o 2%, ale uważają, że podwyżka powinna pokryć stopę inflacji w Wielkiej Brytanii, która ma przyspieszyć do 11% do października.

Możliwości zastąpienia maszynistów są bardzo ograniczone, mówią FT źródła branżowe. Według nich, jeśli w tym samym czasie członkowie związku zawodowego ASLEF zastrajkują, będzie funkcjonować mniej niż 10% sieci kolejowej. Do strajku szykuje się także związek zawodowy TSSA, zrzeszający pracowników dworców kolejowych i kas biletowych.

Czerwcowe protesty członków brytyjskiej kolei, transportu morskiego i innych środków transportu (RMT) praktycznie sparaliżowały ruch kolejowy w kraju.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

3

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.