Czy walcząc o podwyżki „naruszają dobre imię firmy”?

Opublikowano: 21.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1184

Prezes utrudnia przeprowadzenie referendum strajkowego. Złamał ustawę, nie wydając związkowcom listy pracowników – informuje na swojej stronie internetowej Związkowa Alternatywa. Pracownicy domagają się większych płac i godnego traktowania.

Spór pracowników z zarządem w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji trwa od 16 stycznia. Wtedy pracownicy zgłosili swoje żądania o podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego o 1200 zł brutto oraz wprowadzenie dodatku stażowego. „W ramach mediacji nie zaproponowano pracownikom nic nowego” — informuje Piotr Szumlewicz ze Związkowej Alternatywy. Aktualne średnie wynagrodzenie oscyluje w granicach 4-4,5 tys. złotych netto.

Już kilkadziesiąt pracowników elbląskich wodociągów, na ponad 200 w całej spółce, należy do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług, który pozostaje zrzeszony w Związkowej Alternatywie. Prezes Marek Misztal wziął udział mediacjach, które nie przyniosły rozstrzygnięcia, a dnia 26 marca spisany został protokół rozbieżności. Od 18 kwietnia rozpoczęto zbieranie podpisów pod referendum strajkowym.

Sytuacja zaostrzyła się po ostatnim piśmie prezesa, w którym informuje, że wypowiedzi pracowników o żądaniach godzą w dobre imię spółki, naruszają podstawowe obowiązki pracownicze dbania o zakład pracy i mogą stanowić podstawę do sankcji dyscyplinarnych.

Na odpowiedź związkowców nie trzeba było długo czekać. Określili jako bulwersujące zachowanie prezesa, który stoi na czele spółki miejskiej, utrzymywanej z podatków mieszkańców. „Uznał on, że formułowanie postulatów płacowych przez działaczy związkowców to naruszenie dobrego imienia spółki” – piszą pracownicy.

Samorząd milczy w sprawie warunków pracy w EPWiK. „Jeśli referendum zakończy się sukcesem, związek ogłosi akcję strajkową. Jednocześnie wciąż liczymy, że władze miejskie zaangażują się w sprawę i wymuszą na prezesie poprawę warunków pracy w EPWiK” – czytamy na stronie Związkowej Alternatywy. Spółka elbląskich wodociągów pozostaje w 100% własnością lokalnego samorządu.

Na podstawie: ZA.org.pl
Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 22.04.2024 00:34

    Czy komuś jeszcze rośnie zużycie wody, rośnie stale kwartał po kwartale, mimo że zużywa jej tyle samo a nawet mniej?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.