PKP Intercity zapewnia posiłki tylko konduktorkom

Opublikowano: 11.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1434

Polskie Koleje Państwowe Intercity zaczęły wydawanie posiłków dla swoich pracowników, do których uprawnione są jednak tylko kobiety zatrudnione jako konduktorki. Przewoźnik twierdzi, że działa w ramach obowiązujących przepisów prawa, bo mężczyźni nie kwalifikują się z powodu swoich zbyt niskich wydatków energetycznych. Według związków zawodowych personel jest nierówno traktowany.

Po raz pierwszy o sprawie zrobiło się głośno w ubiegłym miesiącu. Wyciekł wówczas dokument dotyczący wydawania ciepłych posiłków dla drużyn konduktorskich, które otrzymywały jednak tylko zatrudnione w tym zawodzie kobiety.

Sprawa powróciła w tym tygodniu za sprawą związków zawodowych. Według nich w PKP Intercity dochodzi do dyskryminacji, bo nieodpłatne posiłki otrzymują jedynie przedstawicielki płci żeńskiej. Nie są więc one dostępne dla wykonujących tę samą pracę mężczyzn.

Spółka tłumaczyła magazynowi „Rynek Kolejowy”, że rozróżnienie ma umocowanie prawne w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Na jego mocy operator przewozów jest zobowiązany zapewnić nieodpłatne posiłki w przypadku określonego wydatku energetycznego.

Z przeprowadzonych badań wynika, że w przypadku mężczyzn nie dochodzi do przekroczenia określonych limitów. Konduktorzy otrzymywaliby posiłki, gdyby wykonywanie przez nich zadań wiązałoby się z wydatkiem energetycznym przekraczającym 2000 kcal.

Na podstawie: Rynek-Kolejowy.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Baltazar Bombka 11.03.2024 10:16

  No to skoro tak, to znaczy że tym gestem dyskryminuje się kobiety, sugerując że są słabsze fizycznie! Co lewica na to ja się pytam!? No bo jak się dyskryminuje mężczyzn to lewica ma to w d…

 2. replikant3d 11.03.2024 18:56

  Baltazar Bombka, bo to jest tak: jak coś jest korzystne TYLKO dla kobiet to ich retoryka jest szybciutko korygowana w celu ,,usprawiedliwienia,, tej rażącej niesprawiedliwości. A jak coś byłoby korzystne dla meżczyzn to szybciutko z powrotem retoryka wraca na poprzednie tory by ,,uprawiedliwić,, odmowę korzyści dla mężczyzn.Tak to działa niestety…

 3. Flibusta 11.03.2024 21:02

  Czyli proceder napuszczania mężczyzn na kobiety i kobiety na mężczyzn trwa w najlepsze. Pięknie.. pięknie.. Dzieci na rodziców napuszcza się już od dawna, kolejarzy na górników, zaś rolników na miastowych, kierowców na pieszych a ktoś ….rządzi. KTO? Bardzo ciekawe. Bo napuszczanie Polaków na Rosjan to już ze trzydzieści lat, a obecnie Polaków na Ukraińców i Ukraińców na Polaków. Wschód na zachód zaś słońce na księżyc hi..hi..hi.. Kołomyja jak Galaktykę kocham hi..hi..hi..

 4. Stary Kulas 13.03.2024 09:08

  Bo takie są przepisy BHP!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.