Wielka Brytania i Stany Zjednoczone są “społeczeństwami endemicznej inwigilacji”

Opublikowano: 20.07.2008 | Kategorie: Prawo

Liczba wyświetleń: 426

Jak utrzymują autorzy corocznego raportu omawiającego ochronę prywatności na świecie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone są “społeczeństwami endemicznej inwigilacji” należącymi do tej samej ligi, co Chiny i Rosja. W opublikowanym w grudniu 2007 roku przez grupę Privacy International z Wielkiej Brytanii i grupę Electronic Privacy Information Center (EPIC) z Waszyngtonu raporcie dotyczącym roku 2007 podkreśla się również globalny wzrost inwigilacji i ograniczenia ochrony prywatności w porównaniu z rokiem 2006.

Według tego raportu Stany Zjednoczone znalazły się po raz pierwszy w grupie najgorszych pod tym względem państw za sprawą wprowadzenia poprawek do ustawy o inwigilacji i wywiadzie zagranicznym, które pozwalają na podsłuch międzynarodowych rozmów telefonicznych i podgląd poczty elektronicznej bez nakazu sądowego.

Wielka Brytania, podobnie jak w rok wcześniej, zasłużyła sobie na miejsce w grupie najgorszych państw dzięki swojej sieci inwigilacyjnych kamer (największej na świecie) oraz planom wprowadzenia dowodów osobistych obficie wyposażonych w dane osobiste i informacje biometryczne przy niewielkiej odpowiedzialności rządu w przypadku wydostania się tych informacji na zewnątrz. Rząd Wielkiej Brytanii “ma dostęp do ludzi i technologii, do jakich nie mają dostępu nawet Chiny” – oświadczył Gus Hosein z Privacy International.

– Następuje gwałtowne rozpowszechnianie się technik śledzenia, identyfikacji i kontroli granicznej przy jednoczesnym spowolnieniu wprowadzania zasad ochrony prywatności i bezpieczeństwa – dodaje Marc Rotenberg z EPIC.

Mimo to John Palfrey z Open Net Initiative w Bostonie powiada, że sytuacja w Chinach i Rosji jest gorsza niż w USA, ponieważ te kraje nie mają konstytucyjnej ochrony prywatności. Jedynym krajem, który został określony jako posiadający “adekwatną ochronę”, jest Grecja, w której niezależny organ zajmujący się ochroną prywatności może karać grzywną lub więzieniem urzędników rządowych.

Źródło oryginalne: “New Scientist”
Źródło polskie: “Nexus” nr 4 (60) 2008
Więcej informacji po angielsku:
Privace International

KOMENTARZ “WOLNYCH MEDIÓW”

Jak widać, Polska również awansowała na niechlubnej liście. Zapewne za sprawą szerokich uprawnień inwigilacyjnych nadanych CBA i innym działaniom władz, o których na bieżąco informujemy.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Boruta 21.07.2008 10:25

    Zajrzałem na stronę Privace International i wydaje mi się, że przy tłumaczeniu zamieniono kolory i tam gdzie jest “szeroka kontrola” powinno być “nieskuteczna ochrona”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.