Większość Brytyjczyków popiera legalizacją eutanazji

Opublikowano: 31.08.2023 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 990

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ipsos MORI w lipcu 2023 wynika, iż trzecie Brytyjczyków popiera legalizację wspomaganego samobójstwa.

Coraz więcej mieszkańców Wielkiej Brytanii jest przekonana, że dopuszczalne jest wręcz złamanie obowiązującego prawa, aby pomóc w odebraniu życia przyjacielowi lub bliskiej osobie, która chce umrzeć. Wyniki tych badań pojawiają się w momencie, gdy brytyjski parlament pracuje nad zaadresowaniem kwestii związanej z zezwoleniem osobom nieuleczalnie chorym i kompetentnym psychicznie na zakończenie życia oraz potencjalnymi zmianami w prawie obowiązującym w Wielkiej Brytanii w tym względzie.

Jak wynika z rzeczonego sondażu, opinia publiczna na Wyspach opowiada się za wprowadzeniem możliwości wspomaganego samobójstwa („assisted suicide”). 65% ankietowanych jest za tym rozwiązaniem, 17% jest przeciw, a 18% nie wie, lub nie chce zdradzić swoich preferencji.

Nieuleczalnie chora kobieta mieszkająca w hrabstwie Lancashire, przygotowuje się do podróży do Szwajcarii, gdzie tego typu praktyka jest całkowicie legalna, aby zakończyć swoje życie. Rosemary Walker określiła brytyjskie prawo zabraniające wspomaganego umierania jako „okrutne i anachroniczne”. „Obecne prawo zmusza mnie do wyboru śmierci w formie, w której nie chcę, setki mil od domu, w towarzystwie nieznajomych osób” – komentuje Rosemary Walker, która cierpi na nieuleczalnego raka krwi.

Sondaż Ipsos MORI wykazuje, iż 61 proc. osób popiera także możliwość podawania przez lekarza leków kończących życie, choć widać było oznaki niewielkiego spadku poparcia dla tej praktyki w porównaniu z 2022 (68 proc.), kiedy to nastąpiła niewielka zmiana w sposobie sformułowania pytania. Sondaż wykazał również niewielki spadek liczby osób opowiadających się za wspomaganym umieraniem dorosłych cierpiących psychicznie lub emocjonalnie z 40% w 2022 do 35% w 2023 roku, choć ponownie, zmieniono nieco formę pytania.

Wyniki tego badania potwierdzają stabilny poziom poparcia dla reform w tym względzie, a pojawiają się one w obliczu parlamentarnego dochodzenia w sprawie Brytyjczyków, którzy wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii, aby w szwajcarskim Dignitas móc odejść, na własnych warunków. W ciągu 20 lat ich liczba miała wynieść 540.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.