Weekend na froncie

Opublikowano: 13.03.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2617

11 marca br. z ukrytej bazy ukraińska armia włączyła do walk o twierdzę Bachmut śmigłowce szturmowe. Do odparcia rosyjskiego natarcia dokonały wypadu i ostrzału, następnie wróciły do bazy.

Grupa Wagnera dowodzona przez Jewgienija Prigożina zyskała uzupełnienie szeregów nowymi żołnierzami pochodzącymi z naboru w około 42 miastach rosyjskich. Rolą oddziału jest sforsowanie linii obrony, by po jej przecięciu umożliwić kontrolę nad dalszymi odcinkami terenu, przerzedzając szeregi walczących obrońców.

Strona ukraińska informuje, że odparła wszystkie (102) piątkowe ataki rosyjskie. Materiał filmowy ukazujący pozostałości po walkach jest całkowicie księżycowy.

Wzdłuż głównej linii frontu dni nie różnią się od siebie. Traktowane przez stronę rosyjską jako prowokacje, dostawy zachodniego sprzętu wojskowego są niszczone z chwilą lokalizacji. Ofensywa przeistacza dawny obszar miejski w pohuraganowe kikuty wszelkich obiektów; brak oznak uznania porażki dla powstrzymania i ocalenia resztek materii żywej. Wykryty przez Rosjan brytyjski pojazd opancerzony HVM służący do obrony przeciwlotniczej na przedpolu Doniecka rozpadł się w drobiazgi po punktowym uderzeniu z powietrza. Podobny los spotkał zestrzelony SU-27 w rejonie Maryinki. Dodatkowo zniszczeniu uległy 83 działa artyleryjskie. Neutralizacji poddano obiekty wojskowe okolic Kijowa i Ługańska, Ampolowki i Czerwonej Dąbrowy. Zniszczone zostały również haubice D-30 i systemy artyleryjskie M 77 produkcji amerykańskiej.

W sobotę po kolejnych 100 atakach strona ukraińska podała o stracie 500 żołnierzy w szeregach rosyjskich, natomiast Rosjanie doliczyli się 210 poległych Ukraińców.

Zacięte walki obu stron widoczne są po skutkach. Rosyjskie siły przejęły centralną i wschodnią część miasta zamieszkałego przed rokiem przez 73 000 osób. Rzeka Bachmutka stała się linią frontową. Z informacji wywiadu brytyjskiego wynika, że Ukraińcy zniszczyli wszystkie mosty celem powstrzymania ofensywy rosyjskiej.

W Kijowie dachy domów stały się stanowiskami snajperskimi, zmieniając okolice w „strefy śmierci”. Tak ma wyglądać powitanie grupy Wagnera. Jednakże natarcie rosyjskie zmierzające równocześnie od północy i południa może być zbyt, ciężkim zadaniem dla Ukraińców odczuwających niedostatki amunicji. Bachmut jest prestiżowym celem Rosjan w przejęciu całego obszaru Doniecka jako regionu przemysłowego. Stąd już tylko krok od dwóch innych miast – Kramatorska i Słowiańska.

Minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow powiedział pod adresem Zachodu, że istnieje pełna świadomość, jak uważnie śledzone są działania frontowe, w oczekiwaniu wykorzystania najmniejszego pretekstu, „żeby dopaść Rosję swoimi szponami”. Zarzucając Zachodowi brak oznak zmierzających do rozmów, stwierdził, że już samo to jest aprobatą eskalacji konfliktu.

Tłumaczenie i opracowanie: Jola
Źródła zagraniczne: YouTube.com [1] [2] [3]
Źródło polskie: Wolne Media.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 14.03.2023 05:21

    Putin nie chce miasta, latwiej zabijac tam Ukraicow w jednym miejscu. Przeciez to trzeba bedzie kiedys odbudowac, lepiej walczyc w tym samym miescie do konca upadku Ukrainy i oszczedzic Slowiansk.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.