Ważna reforma prawa pracy w Hiszpanii

Opublikowano: 06.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1276

Hiszpański Kongres Deputowanych jednym głosem przyjął kluczową reformę prawa pracy, forsowaną przez lewicowy rząd. Nowe regulacje przewidują m. in. ograniczenia w zatrudnianiu na czas określony i zwiększenie roli związków zawodowych w negocjacjach pracowniczych.

Dziewięć mniejszych partii wsparło rządzącą koalicję Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i Unidas Podemos, głosując za przyjęciem zaproponowanego przez rząd pod koniec grudnia projektu ustawy. Decydujący okazał się jednak jeden głos deputowanego z prawicowej Partii Ludowej – jak się później okazało, rzekomo oddany przez pomyłkę. Największa partia opozycyjna zażądała w związku z tym unieważnienia głosownia, jednak przewodnicząca izby Meritxell Batet odmówiła. Ustawa przeszła wynikiem 175 do 174.

Nowe przepisy zmieniają sporą część antypracowniczych regulacji przyjętych w 2012 roku przez prawicowy rząd Mariano Rajoya z inicjatywy środowisk biznesowych. Uchwalona ustawa zakłada m. in.: ograniczenie możliwości zawierania umów na czas określony z pracownikiem do maksymalnie trzech miesięcy, dodatkowe obowiązki wobec pracowników dla firm świadczących usługi outsourcingowe oraz zwiększenie uprawnień związków zawodowych w zakresie negocjacji pracowniczych i zawierania układów zbiorowych pracy.

Reforma rynku pracy była jedną z kluczowych obietnic wyborczych premiera Sáncheza i PSOE. „To najważniejsza ustawa parlamentu” – mówiła przed głosowaniem wicepremier i minister pracy Yolanda Díaz z Komunistycznej Partii Hiszpanii. Przyjęcie tego projektu było również warunkiem otrzymania przez Hiszpanię kolejnej transzy pomocy (12 mld euro) z Funduszu Odbudowy UE.

Uchwalona ustawa ma pomóc w walce z dwoma największymi bolączkami hiszpańskiego rynku pracy – niestabilnością zatrudnienia i wysokim bezrobociem. Hiszpania ma bowiem największy wśród krajów UE udział umów na czas określony wśród wszystkich umów o pracę – prawie 25 proc. Najwyższa w Unii jest tam też stopa bezrobocia – 14,1 proc., wśród osób poniżej 25 roku życia sięgająca jednak prawie 30 proc.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.