Walka z GMO w Senacie

Opublikowano: 09.12.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 571

W związku z uchwaleniem przez Sejm w dniu 26 listopada 2014 r. ustawy o zmianie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (druk senacki 782) Koalicja Polska Wolna od GMO złożyła do Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza interwencję z apelem o odrzucenie ustawy w całości.

W uzasadnieniu organizacja stwierdza, że “ustawa jest sprzeczna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Ramowym Stanowiskiem Polski w sprawie GMO przyjętym w 2009 r., w którym obecny Rząd zadeklarował, że będzie dążyć do tego, aby Rzeczpospolita Polska uzyskała status “kraju wolnego od GMO” i opowiada się przeciwko prowadzeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zamierzonego uwalniania GMO do środowiska w celach doświadczalnych.”

Koalicja Polska Wolna od GMO pisze dalej: “W przedłożeniu rządowym (druk sejmowy nr 2349), bez konsultacji społecznych, dołączono do treści ustawy regulacje umożliwiające wprowadzanie do obrotu oraz dokonywanie zamierzonego uwolnienia GMO do środowiska, skutkujące nieodwracalnymi stratami środowiskowymi, zdrowotnymi i ekonomicznymi. W naszym przekonaniu konstrukcja prawna proponowanego aktu legislacyjnego jest wadliwa. Proponowane ustawowe przyzwolenie na uprawy transgeniczne, w polskich warunkach, jest jednoznaczne z przyznaniem prawa do biologicznego skażenia terytorium Polski o niespotykanej dotychczas skali. Żadne środki administracyjne nie są w stanie zapewnić hermetyczności i braku przepływu materiału biologicznego z pól upraw transgenicznych na sąsiednie plantacje wolne od GMO oraz tereny rekreacyjne i chronione. Dlatego, na wypadek nieuwzględnienia wniosku o odrzucenie ustawy w całości żądamy wprowadzenia zapisów o zakazie wprowadzania do obrotu i zakazie upraw roślin GMO.”

“Ustawa podąża za wzorem prawodawstwa unijnego, które również nie jest pozbawione tej zasadniczej wady: dopuszcza niekontrolowane uwolnienie potencjalnie groźnych organizmów transgenicznych, o nierozpoznanych naukowo możliwościach interakcji ze środowiskiem i nieznanym wpływie na zdrowie ludzi i zwierząt, a następnie usiłuje nieskutecznymi środkami administracyjnymi ograniczać i kontrolować stosowanie tych materiałów” – twierdzi organizacja.

Ustawa będzie przedmiotem obrad senackiej Komisji Środowiska (10.12.2014 r., godz. 13:00, sala nr 182) oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (12.12.2014 r., godz. 13:30, sala nr 21). Koalicja Polska Wolna od GMO zachęca do wzięcia udziału w protestach.

Autorstwo: Paweł Połanecki
Źródło: Fundacja ICPPC


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. atoreli123 09.12.2014 20:03

  STRASZNE, już jesteśmy mutantami; wiecie czemu KFC nie nazywa się już Kentucky Fried Chicken? Bo zbadali co oni na farmach hodują i orzekli że to już nie są kurczaki; a GMO to zło; ja bym stworzył listę ludzi którzy zasiadali w tej komisji i normalnie osobowo pozywać do sądu; prześwietlić no normalnie zgnoić; oczywiście zgodnie z prawem, ale bez litości

 2. beth 09.12.2014 22:10

  W moim odczuciu naprawdę warto zapoznać się z listem amerykanów do europejczyków w sprawie upraw GMO + petycja do podpisania;

  https://astromaria.wordpress.com/2014/11/24/list-amerykanow-do-europejczykow-w-sprawie-gmo-petycja-do-podpisania/

 3. dockx 10.12.2014 07:23

  ta banda sprzedajnych polityków i tak zagłosuje za ustawą.

  Już dawno jest ustalone, że ma to przejść i tyle.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.