W Rwandzie zniesiono karę śmierci

Opublikowano: 30.07.2007 | Kategorie: Prawo

Liczba wyświetleń: 1326

Amnesty International z wielkim zadowoleniem przyjęła informację o promulgacji przepisów znoszących karę śmierci w Rwandzie. Rwanda jest pierwszym krajem z rejonu Wielkich Jezior, który zniósł karę śmierci. Krok ten potwierdza panującą na świecie tendencję ku zaprzestaniu wykonywania tej okrutnej i nieludzkiej formy karania.

Rwanda jest tym samym setnym państwem, które usunęło karę śmierci z obowiązujących przepisów. Kolejne 30 krajów – mimo formalnego przyzwolenia dla kary śmierci – w praktyce nie orzeka o jej wykonywaniu. 14 państw afrykańskich (łącznie z Rwandą) zniosło już karę śmierci za wszystkie przestępstwa, a kolejne 18 nie wykonuje jej w praktyce.

Amnesty International ma nadzieję, że posunięcie rwandyjskich władz odzwierciedla początek ogólnego trendu w regionie Afryki Środkowej. Jak na razie wszystko na to wskazuje. Znowelizowany Kodeks Karny Burundi, który jeszcze nie został ogłoszony, wyklucza karę śmierci w odniesieniu do wszystkich przestępstw. Kolejnym krokiem rządu w Rwandzie powinno być udzielenie poparcia dla rezolucji w sprawie globalnego moratorium na wykonywanie egzekucji, której uchwalenie ma być w październiku rozpatrzone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rwanda powinna zachęcać również rządy innych krajów do poparcia tej rezolucji.

Do wydania ostatnich wyroków śmierci doszło w Rwandzie cztery lata temu – w 2003 r. Egzekucje po raz ostatni zostały wykonane w 1998 r, kiedy pozbawiono życia 22 osoby, uznane za winne zbrodni związanych z ludobójstwem, do jakiego doszło na terenie kraju. Około 600 więźniów znajduje się obecnie w celach śmierci. Ich wyroki zostały anulowane wraz z wprowadzeniem nowego ustawodawstwa. Amnesty International pragnie jednak zwrócić uwagę na okrutne, nieludzkie i poniżające warunki panujące w więzieniach, w których przebywają skazani.

Tło wydarzeń

Obecność kary śmierci w przepisach karnych stanowiła jedną z głównych przeszkód na drodze do przekazania pod jurysdykcję rwandyjskiej więźniów przetrzymywanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (ICTR) lub osób podejrzanych o zbrodnie ludobójstwa, przebywających obecnie poza granicami Rwandy. Kolejne zastrzeżenia dotyczyły sposobu przeprowadzania procesów, które nie zawsze określić mozna było jako sprawiedliwe. W wątpliwość poddawana była również niezależność, bezstronność i przejrzystość funkcjonowania sstemu prawnego Rwandy.

Inicjatywa na rzecz uchwalenia rezolucji w sprawie globalnego moratorium jest wspierana przez państwa z całego świata, również z Afryki. Amnesty International wierzy, że taka rezolucja stanowiłaby istotny krok w kierunku ustanowienia powszechnego zakazu orzekania i wykonywania kary śmierci.

Źródło: Amnesty International


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.