W Peru natrafiono na kolejny podziemny kompleks

Opublikowano: 27.08.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 725

Naukowcy z Peru odkryli złożony podziemny kompleks zbudowany przez starożytną kulturę Chavín. Kultura ta rozwinęła się na andyjskich wyżynach na północy Peru w okresie od 1300 i 550 p.n.e. Archeolodzy uważają, że odnaleziony kompleks stanowi miejsce pochówku stworzone przed tysiącami lat.

Przedstawiciele kultury Chavín rozszerzało swoje wpływy na inne cywilizacje wzdłuż wybrzeża. Ich cywilizacji miała posiadać między innymi zaawansowaną wiedzę z zakresu metalurgii, lutowania i kontroli temperatury. Jednak pomimo tak dużej wiedzy którą prezentowali, nadal nie wiemy zbyt wiele na temat samych przedstawicieli tej kultury. W tym kontekście przydatne wydaje się wspomniany na początku system podziemnych korytarzy, który już teraz został określony jako najważniejsze odkrycie archeologiczne w Peru z ostatnich 50 lat.

Od czerwca 2018 roku zespół archeologów odkrył trzy nowe podziemne galerie na obszarze sąsiadującym z okrągłym placem należącym niegdyś do kultury Chavín. Na miejscu odnaleziono niezwykłe kawałki ceramiki, naczynia i nienaruszone ludzkie szczątki, które mogą pomóc w dalszych badaniach na temat mieszkańców Mezoameryki. Według amerykańskiego antropologa i archeologa Johna Ricka, odpowiedzialnego za program badań archeologicznych i konserwacji Chavína, trzy odkryte galerie pochodzą z późnego okresu cywilizacji, który rozwinął się między 1300 a 550 rokiem p.n.e. Co ciekawe, wewnątrz jednej z podziemnych galerii archeolodzy odkryli artefakty należące do późniejszej kultury Huaraz.

Specjaliści projektu wykorzystali małe roboty z wbudowanymi mikro-kamerami do przeprowadzenia eksploracji tych nieznanych dotąd podziemnych korytarzy. Maszyny te – zaprojektowane na miejscu przez inżynierów z Uniwersytetu Stanford – były w stanie przecisnąć się przez niewielkie otwory w murach i odkryły wnęki w podziemnym labiryncie Chavin, gdzie przechowywano ich sekrety. Chavin de Huantar zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku i od tamtej pory znaleziono tam 35 połączonych ze sobą podziemnych przejść. Biorąc pod uwagę iż zdaniem ministra kultury tego kraju w 2018 roku odkryliśmy jedynie 15% z nich, dalsze odkrycia są jedynie kwestią czasu.

Autorstwo: M@tis
Źródło: InneMedium.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o