W meteorytach znaleziono ziarna z supernowej

Opublikowano: 05.05.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 831

Amerykańscy i chińscy naukowcy wykryli w meteorytach znalezionych na Antarktydzie ziarna krzemianowe pochodzące prawdopodobnie z wybuchu supernowej sprzed początków Układu Słonecznego – wyniki badań opublikowali w czasopiśmie „The Astrohysical Journal Letters”.

Zespół kierowany przez Pierre’a Haenecoura (Uniwersytet Waszyngtona w St. Louis w USA) zbadał laboratoryjnie fragmenty dwóch meteorytów znalezionych na Antarktydzie: LaPaZ 031117 oraz Grove Mountains 0217100. Meteoryty te należą do kategorii chondrytów węglistych, czyli meteorytów kamiennych zawierających stosunkowo dużo węgla. Oba obiekty znaleziono w dwóch różnych miejscach na Antarktydzie w 2003 roku.

Naukowcy zidentyfikowali w meteorytach dwa ziarna dwutlenku krzemu, który jest najpowszechniejszym składnikiem piasku. Jednak skład izotopowy tlenu w ziarnach meteorytowych wyklucza ich powstanie w Układzie Słonecznym.

Ziarna „presolarne” są identyfikowane przez naukowców na podstawie nietypowego składu izotopowego, którego nie można wyjaśnić procesami występującymi w Układzie Słonecznym (np. rozpadem radioaktywnym), natomiast możliwym wytłumaczeniem są reakcje termojądrowe w gwiazdach poza naszym systemem planetarnym. We wcześniejszych latach inni naukowcy znaleźli pięć ziaren krzemianowych tego rodzaju, których skład izotopowy sugeruje powstanie w czerwonych olbrzymach.

Haenecour znalazł 138 ziaren presolarnych w badanym przez siebie meteorycie LaPaZ. Jedno z nich było ziarnem krzemianowym, ale z nietypowym izotopem tlenu-18, co sugeruje jego wytworzenie przez supernową, a nie przez czerwonego olbrzyma. Naukowiec wiedział, że doktorant Xuchao Zhao (pracujący obecnie w Instytucie Geologii i Geofizyki w Pekinie) znalazł w innym meteorycie ziarno zawierające tlen-18. Badacze stworzyli modele teoretyczne, które wskazują, że ziarna z tlenem-18 mogły powstać w wyniku mieszania się niewielkich ilości materii z różnych warstw supernowej.

„Procesy mieszania potrzebne do wytworzenia obu ziaren o tym składzie były tak podobne, że mogą one pochodzić z jednej supernowej. Można spekulować czy była to supernowa, której wybuch zapoczątkował zapadanie się obłoku molekularnego, z którego powstał Układ Słoneczny” – mówi Haenecour.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.