Uzyskiwanie światła z ciemności

Opublikowano: 23.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 905

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wynaleźli urządzenie, które generuje energię z zimnego nocnego nieba, gdy panele słoneczne nie działają, donosi portal „Scitechdaily”.

Panele słoneczne są wydajnym źródłem energii odnawialnej w ciągu dnia. Jednak do tej pory nie ma podobnego urządzenia do generowania energii w nocy. Konsumenci energii elektrycznej mogą wyposażyć się w akumulatory do magazynowania energii wytwarzanej w ciągu dnia, ale to znacznie zwiększa ich koszt.

Urządzenie, opracowane przez naukowców Wei Li i Shanhui Fan, działa ze względu na zjawisko, w którym powierzchnia zwrócona do nieba przekazuje swoje ciepło do atmosfery w nocy, osiągając niższą temperaturę niż otaczające powietrze. Ta zasada różnicy temperatur służy do generowania odnawialnej energii elektrycznej.

Niedrogi generator termoelektryczny został przetestowany pod przejrzystym grudniowym niebem na dachu w Stanford. Urządzenie zostało podłączone do białej diody elektroluminescencyjnej i zasilało ją, wytwarzając słabe światło. Moc wyjściowa wynosiła do około 25 miliwatów energii na metr kwadratowy.

„Nasza praca w przyszłości daje możliwość wykorzystania zimna kosmosu jako odnawialnego źródła energii. Uzupełni to technologię wytwarzania energii słonecznej. Chociaż moc wyjściowa zawsze będzie znacznie niższa, może działać w godzinach, w których ogniwa słoneczne nie mogą tego robić” – twierdzą naukowcy.

Ponieważ głównym szczegółem wynalazku jest prosty aluminiowy dysk pokryty farbą, zespół uważa, że ​​urządzenie można łatwo skalować w celu praktycznego zastosowania. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej na jednostkę powierzchni jest niewielka, ale naukowcy twierdzą, że można zwiększyć moc urządzenia dwadzieścia razy za pomocą prostych modyfikacji.

Wcześniej informowano, że Wielka Brytania uruchomiła pierwszą linię kolejową zasilaną energią słoneczną. Na początkowym etapie energia słoneczna dostarcza energię elektryczną do systemów oświetlenia i sygnalizacji.

Na podstawie: Scitechdaily.com
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polantek 23.09.2019 21:35

    Nasz świat jest przepełniony energią , która pochodzi z tzw. TG (tła grawitacyjnego) będącego artefaktem wielokrotnego kolapsu czarnych mega-dziur, który zdarzył się przedtem. Jej wykorzystanie będzie przełomem i spowoduje głebokie zmiany społeczno-polityczne. Pytanie tylko czy Polacy zdążą to zrobić samodzielnie , czy tez będą się wlekli w ogonie cywilizacji technicznej i znowu będą na garnuszku u obcych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.