Ustawa o Sądzie Najwyższym niezgodna z prawem UE

Opublikowano: 15.08.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 659

Komisarze wydali stanowisko, w którym poinformowali, że wobec Polski został wszczęty kolejny etap procedury w związku z naruszeniem praworządności. Była to odpowiedź na złożone przez Warszawę wyjaśnienia w sprawie nowego prawa, które w zamyśle rządu Morawieckiego miały uspokoić napięte stosunki z Brukselą. Tak się jednak nie stało.

„Komisja Europejska podtrzymuje stanowisko, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ podważa zasadę niezawisłości sędziowskiej, w tym nieusuwalność sędziów, a tym samym Polska nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z artykułem 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej” – informuje Komisja.

Członkowie KE zaznaczyli, że stanowisko Polski zostało poddane „głębokiej analizie”. Chodzi o odpowiedź Warszawy na wcześniejsze zastrzeżenia formalne komisarzy. Rząd Morawieckiego argumentował, że przepisy, do których zgłosiła uwagi KE, dotyczą jedynie zasad nabywania uprawnienia do zajmowania urzędu sędziego po przekroczeniu wieku emerytalnego (dokładnie wieku przejścia w stan spoczynku). Warszawa twierdziła, że nie ma uzasadnienia dla twierdzeń, że nowe regulacje mogą podważać niezależność sądów.

Komisja Europejska jest jednak innego zdania. „Odpowiedź polskich władz nie zmniejsza wątpliwości prawnych Komisji” – czytamy w komunikacie. Oznacza to, że ustawa jest niezgodna z prawem unijnym. Co teraz? Warszawa ma miesiąc na dokonanie zmian w dokumencie, w przeciwnym wypadku sprawa najpewniej trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Stanowisko Brukseli pokazuje, że Unia Europejska poważnie traktuje działania PiS w kwestii zmian ustrojowych i nie zamierza pozwolić na łamanie obowiązujacych standardów praworządności. Trybunał Sprawiedliwości zajmuje się również pięcioma pytaniami prejudycjalnymi, które na początku sierpnia zgłosił zadał polski Sąd Najwyższy. Pytania te dotyczą zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Luksemburg ma wydać w tej sprawie stanowisko do października. Sąd Najwyższy prewencyjnie zawiesił kontrowersyjne zapisy ustawy, gdyż zachodzi wątpliwość, że są one niezgodne z prawem wspólnotowym, które, jak wiadomo, ma prymat nad prawem krajowym.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Radek 15.08.2018 17:44

  “nie zamierza pozwolić na łamanie obowiązujacych standardów praworządności. ” Śmiać się czy płakać. Co to są obowiązujące standardy praworządności?

 2. polach 15.08.2018 18:22

  “Co to są obowiązujące standardy praworządności?”
  Nie wiesz? chronić swoich a tępić nie wygodne ruchy patriotyczne itp.
  Albo polityków jak Piskorski z partii “Zmiana” zamykać usta i doić z kasy słabszych(małe i średnie firmy) a koncerny omijać łukiem.
  W Polsce nie ma legalnych sądów ani władźy – to co jest nie stało koło sądu nawet a sędziowie to ubecy, zdrajcy i nieuki.Ich decyzje są często wbrew logice, prawdzie i faktom.Dziś sądownictwo to rak toczący nasz organizm społeczny- praworządnych i mądrych ludzi prawie tam nie uświadczysz.
  Nawet nie chce mi się wypisywać przykładów na ich sk…o , jakie czynią nam Polakom za naszą kasę która dostają jako pensję.Niszczą rodziny, handlują dziećmi, chronią oszustów i złodziei z kliki pasożytów itp.Zabierają dzieci od piersi matki i można by tak wymieniać a my nic – jak te owce dajemy się okradać, rozbijać i oszukiwać- przeraża mnie nasza bezradność oraz ignorancja.

 3. Maximov 15.08.2018 23:18

  @polach
  Mnie przeraża Twój brak wiedzy i Twój poziom zindoktrynowania.
  Sędziowie to też ludzie i, jak wszędzie, trafiają się lepsi i gorsi, mniej i bardziej kompetentni.
  Zapomniałeś (lub po prostu nigdy nie wiedziałeś), że sędziowie orzekają w ramach ustanowionego prawa i czasem muszą pewne wyroki wydać, czy im się to podoba, czy nie.
  Dlatego podawaj przykłady zamiast obrażać ludzi, których nie znasz.

 4. robi1906 16.08.2018 13:52

  Maximow, nie rżnij głupa, przecież podała ci przykłady, Piskorski, za mało?,
  a ściganie ludzi za sprzeciw wobec szczepionek, to też wymysł?.

  Nie dorabiaj sobie ideologii, dla twojego podlizywania się “bokobrodym elytom”.

 5. Maximov 16.08.2018 15:12

  @robi1906
  Jakiemu podlizywaniu się?
  Ogarnij się, chłopie!
  Ktoś krytykuje całe środowisko nie znając tych ludzi, często nie wiedząc nawet jak działa cały system sądowniczy.
  Można i trzeba zmienić wiele rzeczy w sądach ale nie poprzez totalną krytykę i mieszanie wszystkich sędziów z błotem!
  Tak w ogóle to ściga prokuratura a nie sądy.
  Sądy tylko wydają wyroki w oparciu o istniejące i obowiązujące prawo.
  A że to prawo to często jeden wielki bubel to zupełnie inna kwestia i nie za to odpowiedzialni są sędziowie.

 6. robi1906 16.08.2018 15:56

  Maximov, możesz pisać co chcesz, po to mamy “demokrację”, ha ha ha i jeszcze ha ha,
  (przepraszam, każego z nas powinno obrażać to, ha ha ha, i hi hi hi, przytoczyłem je by pokazać jakie to jest głupie)
  a ty Maximow z kogo robisz durnia?,
  pytanie i twoje oskarżenie dotyczyło nazwisk i faktów,
  i masz je podane na tacy, tak czy nie?,
  walisz w kólki?, mogę i ja,
  ale na razie zostawię cię w spokoju, bowiem znalazłem fajny filmik pokazujący jaka z tej Kory jest “POLSKA” gwiazda
  https://jackcaleib.com/medium/546025c1

 7. robi1906 18.08.2018 15:34

  Nikt się nie odezwał?,
  no to macie porównanie z Rusów,
  piosenka Wiktora Coja, wykorzystana w filmie o Pawliczenko,

  https://www.youtube.com/watch?v=Hr8GQwFBpU0

  czy znajdziecie różnice?, naprawdę nie żartuję.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.