Upadek wulkanu spowodował megatsunami

Opublikowano: 19.10.2015 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 577

Nie od dzisiaj wiadomo, że wyspy wulkaniczne mają potencjał do generowania wielkich osuwisk, które wywołują potężne tsunami. Naukowcy odkryli właśnie ślady jednego z takich wydarzeń w przeszłości, które spowodowało fale o wysokości niemal 240 metrów.

Odkryto, że 73 tysiące lat temu wielkie tsunami powstało po upadku do oceanu części wulkanu Fogo w pobliżu wysp Zielonego Przylądka. Do dzisiaj jest to jeden z największych i najbardziej aktywnych wulkanów w tej części świata. Obecnie stożek wulkanu Fogo wznosi się na wysokość 2829 metrów. Jego erupcję następują mniej więcej co 20 lat. Ostatnia znana nam erupcja wulkanu Fogo nastąpiła mniej więcej rok temu.

Gdyby wielkie tsunami, którego skutki znaleziono na pobliskiej wyspie Santiago, uderzyło w czasach dzisiejszych, z falą o wielkości ponad dwustu metrów, musiałoby się z nim zmagać ponad ćwierć miliona jej mieszkańców. Nie trzeba chyba dodawać, że byłoby to wielką regionalną katastrofą, a kto wie czy fale nie spowodowałyby dodatkowo spustoszenia na wybrzeżu Ameryki Południowej i Północnej.

Zresztą okolice archipelagu Capo Verde wcale nie są pod tym względem nietypowe. Podobne zagrożenie wulkanicznym osuwiskiem niosą za sobą Wyspy Kanaryjskie. Podobne miejsca niestabilne geologicznie można znaleźć również w okolicy Alaski. Naukowcy potrafią jednak jedynie wskazywać miejsca potencjalnie niebezpieczne, ale nie umieją nawet w przybliżeniu stwierdzą kiedy może dojść do kolejnego tragicznego w konsekwencjach osuwiska, które może wyzwolić kolejne potężne i niszczycielskie tsunami.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.