UE rozważa „karę” dla Turcji za wiercenie u brzegów Cypru

Opublikowano: 05.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 17

Kwestia ewentualnych ukierunkowanych sankcji spowodowanych operacjami wiertniczymi w Turcji u wybrzeży Cypru zostanie poruszona na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 14 października, poinformowała w piątek służba dyplomatyczna UE.

Oświadczenie wydano po rozmowie szefowej europejskiej dyplomacji Federiki Mogherini z ministrem spraw zagranicznych Cypru. „Turcja powinna przyjąć zaproszenie rządu Cypru i rozważyć wyznaczenie wyłącznych stref ekonomicznych i szelfu kontynentalnego na podstawie dialogu i negocjacji w dobrej wierze i przy pełnym poszanowaniu prawa międzynarodowego oraz zgodnie z zasadą dobrych stosunków sąsiedzkich” – głosi oświadczenie.

Strony „dyskutowały o możliwości podjęcia ukierunkowanych środków w świetle trwających w Turcji działań wiertniczych”. „Wysoka przedstawicielka postanowiła również, że kwestia ta zostanie włączona do porządku dziennego następnego posiedzenia Rady Spraw Zagranicznych, które odbędzie się w Luksemburgu 14 października” – oświadczono. Wcześniej UE groziła już podjęciem działań przeciwko Turcji ze względu na trwające operacje wiertnicze na szelfie cypryjskim.

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru znajdują się dwie tureckie platformy wiertnicze – Fatih i Yavuz. Grecja i Cypr uważają za prowokację prowadzenie przez turecki statek wiertniczy badań geologicznych w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, gdzie znajdują się złoża gazu. Turcja uważa, że ma prawo do zasobów naturalnych w regionie.

Wcześniej greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło wiercenia, które Turcja prowadzi w wodach terytorialnych Cypru i zażądało natychmiastowego wstrzymania wierceń. Podczas szczytu UE wyrażono zaniepokojenie „nielegalną działalnością wiertniczą” Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego, poparł wniosek Komisji Europejskiej i służb dyplomatycznych o wypracowanie „ukierunkowanych środków” i wyraził gotowość do „odpowiedniej reakcji” na wydarzenia.

Według rzeczniczki Departamentu Stanu Morgan Ortagus, Stany Zjednoczone uważają działania Turcji na wodach terytorialnych Cypru za „prowokacyjny krok” i wzywają Ankarę do zaprzestania wierceń.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o