UE rozważa „karę” dla Turcji za wiercenie u brzegów Cypru

Opublikowano: 05.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 434

Kwestia ewentualnych ukierunkowanych sankcji spowodowanych operacjami wiertniczymi w Turcji u wybrzeży Cypru zostanie poruszona na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 14 października, poinformowała w piątek służba dyplomatyczna UE.

Oświadczenie wydano po rozmowie szefowej europejskiej dyplomacji Federiki Mogherini z ministrem spraw zagranicznych Cypru. „Turcja powinna przyjąć zaproszenie rządu Cypru i rozważyć wyznaczenie wyłącznych stref ekonomicznych i szelfu kontynentalnego na podstawie dialogu i negocjacji w dobrej wierze i przy pełnym poszanowaniu prawa międzynarodowego oraz zgodnie z zasadą dobrych stosunków sąsiedzkich” – głosi oświadczenie.

Strony „dyskutowały o możliwości podjęcia ukierunkowanych środków w świetle trwających w Turcji działań wiertniczych”. „Wysoka przedstawicielka postanowiła również, że kwestia ta zostanie włączona do porządku dziennego następnego posiedzenia Rady Spraw Zagranicznych, które odbędzie się w Luksemburgu 14 października” – oświadczono. Wcześniej UE groziła już podjęciem działań przeciwko Turcji ze względu na trwające operacje wiertnicze na szelfie cypryjskim.

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru znajdują się dwie tureckie platformy wiertnicze – Fatih i Yavuz. Grecja i Cypr uważają za prowokację prowadzenie przez turecki statek wiertniczy badań geologicznych w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, gdzie znajdują się złoża gazu. Turcja uważa, że ma prawo do zasobów naturalnych w regionie.

Wcześniej greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło wiercenia, które Turcja prowadzi w wodach terytorialnych Cypru i zażądało natychmiastowego wstrzymania wierceń. Podczas szczytu UE wyrażono zaniepokojenie „nielegalną działalnością wiertniczą” Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego, poparł wniosek Komisji Europejskiej i służb dyplomatycznych o wypracowanie „ukierunkowanych środków” i wyraził gotowość do „odpowiedniej reakcji” na wydarzenia.

Według rzeczniczki Departamentu Stanu Morgan Ortagus, Stany Zjednoczone uważają działania Turcji na wodach terytorialnych Cypru za „prowokacyjny krok” i wzywają Ankarę do zaprzestania wierceń.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.