Tysięczna planeta Keplera

Opublikowano: 08.01.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 739

NASA informuje o odkryciu 1000. planety przez Teleskop Keplera. Urządzenie nie jest już w stanie wyszukiwać planet, jednak przed awarią Kepler zauważył około 4000 kandydatów na planety. Ekspertom udało się właśnie potwierdzić, że teleskop odkrył osiem kolejnych planet, zatem liczba pozasłonecznych planet odnalezionych przez Keplera przekroczyła 1000.

Trzy spośród wspomnianych planet znajduje się w ekosferze swoich gwiazd, co oznacza, że na ich powierzchni może znajdować się woda w stanie ciekłym. Dwie z tych planet są prawdopodobnie ciałami skalistymi, jak Ziemia.

„Każda analiza danych z misji Keplera to kolejny krok na drodze ku odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy sami we wszechświecie” – stwierdził John Grunsfeld ze Science Mission Directorate.

Dwie z nowo odkrytych planet – Kepler-438b i Kepler-442b – mają średnicę nie większą niż 150% średnicy Ziemi. Pierwsza z nich znajduje się 475 lat świetlnych od nas, jest o 12% większa od Ziemi i obiega swoją gwiazdę w czasie 35,2 dnia. Z kolei Kepler-442b znajduje się w odległości 1100 lat świetlnych od Ziemi, jest od niej 33% większa i obiega gwiazdę w 112 dni. Obie planety krążą wokół gwiazd mniejszych i chłodniejszych od Słońca.

Całkowita liczba odkrytych przez Keplera kandydatów na planety wynosi 4175. Naukowcy mają więc sporo danych do przeanalizowania. Wiadomo też, że osiem z tych potencjalnych planet mogą być obiektami wielkości od 1 do 2 razy większymi od Ziemi, krążącymi w biosferze gwiazd. Sześć krąży wokół gwiazd podobnych do Słońca.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 08.01.2015 17:58

    Cały artykuł został powtórzony. Ktoś sprawdza te przedruki przed publikacją?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.